وبلاگ تخصصی مهندسی مکانیک
مکانیک بهشت ریاضیات است
درباره وبلاگ


پروردگارا ! مرا مدد كن تا دانش اندكم نه نردباني باشد براي فزوني غرور و تكبر و نه حلقه اي براي اسارت و نه دستمايه اي براي تجارت ، بلكه گامي باشد براي انسانيت و متفاوت ساختن زندگي خود و ديگران....

================

ما شروع کردیم، هدف داریم و مشتاق به رسیدن. پس همراه، دوست و همفکر ما باشید تا کارمان (کار ما و شما) به ثمر بنشیند و بتوانیم در طول زمانِ تپیدن ساعت‌های سُرخمان (!) خطوطی سبز بر اندیشه‌های سپید دوستان آبی‌مان حک کنیم، در راه محو کردن لکّه‌های سیاه اذهانمان.
به نام خدا، شروع ...
================
این سایت توسط حامد پاشا فارغ التحصیل مهندسی مکانیک در طراحی جامدات پشتیبانی می شود.
================
این سایت با هدف آشنایی بازدیدکنندگان خود در تمامی زمينه های مکانيک ( اعم از ساخت و تولید ، تاسيسات ، صنايع فلزي ، متالوژی ، خودرو ، ماشين سازي ، طراحي مهندسي ،سیالات ، جامدات ، مواد ، و ... ) و ارائه مطالب آزاد علمی و مهندسی جمع آوری شده از مقالات ، پایان نامه ها ، کتب ، اساتید ، همایش ها و سایت های اینترنتی معتبر فعالیت می کند.
مطالب ، مقالات ، برنامه های خود را راجع به موضوعات سایت را به ایمیل ما و هرگونه انتقاد ، پیشنهاد و سوالات خود رادر بخش نظرات ارسال کرده که مورد برسی قرار گیرد . منتظر نظرات شما هستم.
================
نکته بسیار بسیار مهم : پست های این سایت از منابع گوناگونی جمع آوری شده اند که برخی از آنها منبع مشخصی ندارند و اگر شخصی اعتراضی نسبت به مطلبی داشت در قسمت نظرات بگوید تا ما منبع مورد نظر را قرار داده و یا حتی اون مطلب را حذف کنیم پس حتما در صورت نا رضایتی ما را آگاه کنید تا لینک حذف شود و یا منبع قرار گیرد و به تمامی اعتراضات رسیدگی می شود .
================
برای جستجوی بهتر و دسترسی به تمامی مطالب ما، به آرشیو وبلاگ سایت که در سمت چپ صفحه قرار دارد مراجعه کنید.
================
برخی از مقالات ، پایان نامه ها ، برنامه ها و پسورد برنامه ها و ... را فقط برای اعضای خبر نامه سایت فرستاده می شود پس لطفا در خبرنامه حتما عضو شوید تا مطالب خاص برای شما فرستاده شود.
================
آماده تبادل لینک با تمامی وبلاگ ها و وب سایت ها هستیم و در صورت لزوم لطفا لینک ما را با نام وبلاگ تخصصی مهندسی مکانیک قرار دهید و ما را خبر کنید تا لینک شما هم قرار گیرد.
================
و در آخر : مکانيک زندگی

ای کاش یاد بگیریم ، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ دنده های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

" طراحی اجزا ماشین" نوشته "جوزف شیگلی" !!!.
================
در سيال زمان در گذرم
در پيچ، پيچ پيچها مي پيچم
در محبت جوش مي خورم
ودرغلتش زمان مي لغزم
در روح بي نهايت و تا ابد اشباع نشده دنبال چيزي مي گردم.

در برابرغم هايم
چون بتن قرن مي مانم و
چرخدنده ي ذهنم شفت قدمهايم را با گشتاور عشق مي راند.

در دايره ي گام چرخدنده ي زندگي ام، چون يك پيستون
تا نقطه ي مرگ پيش مي روم .

تسمه و زنجيري از جنس دلبستگي
مرا دلبسته ي اين روز ها مي كند.

دنيا مرا آزرده اما
ضريب ايمني در برابر خستگي هايم به بي نهايت مي رسد .

در چرخش ثانيه هاي غم
روحم ترك خورد؛
اما تمركز هيچ تنشي نمي تواند مرا بشكند ،
چون خدا را دارم...

آخرین مطالب
دوشنبه سیزدهم شهریور 1391 :: 12:45 ::  نويسنده : حامد پاشا

 

آموزش کتيا- ساخت بولدوزر

 حل تمرین اصلی ترین راه یادگیری کتیا است. فایل زیر مراحل ساخت یک بولدوزر به صورت pdf همراه با قطعات ساخته شده به فرمت catpart است. در این تمرین از محیط های infrastructure, sketcher, Part Design, Assembly Design, Drafting و Surface Modeling استفاده شده است. انجام کامل مراحل ساخت را برای یادگیری بیشتر به شما توصیه می کنم.

 پسورد: www.irmechanic.com  يا www.manufacturemajlesi.blogfa.com 
 جهت استفاده از مقاله به برنامه  Adobe Acrobat Reader  نیاز دارید.
 نظر خود را در مورد این پست حتما بیان بفرمایید .
 لینک غیر مستقیم و مستقیم می باشد .
  لینک غير مستقیم
 منبع ۱ و منبع۲ 

دوشنبه سیزدهم شهریور 1391 :: 12:44 ::  نويسنده : حامد پاشا

  چند نکته جالب در CATIA 

http://www.catiav5.ir/CATIASplash.jpg


 پسورد: www.irmechanic.com  يا www.manufacturemajlesi.blogfa.com  
 جهت استفاده به برنامه  
WinRAR , Adobe Acrobat Readeroffice نیاز دارید.
 نظر خود را در مورد این پست حتما بیان بفرمایید .
 لینک غير مستقیم می باشد .
  Download
 منبع

یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 23:41 ::  نويسنده : حامد پاشا

پروفسور محمدعبدالسلام‌، فیزیکدان‌ برجسته‌پاکستانی‌، برنده‌ جایزه‌ نوبل‌ فیزیک‌ و بنیانگذارمرکز بین‌المللی‌ فیزیک‌ نظری‌ (تریست‌ ایتالیا)،روز پنجشنبه‌ اول‌ آذرماه‌ ۱۳۷۵، درگذشت‌.

پروفسور عبدالسلام‌ در ژانویه‌ ۱۹۲۶ درجانگ‌ پاکستان‌ به‌ دنیا آمد، در دانشگاه‌ پنجاب‌تحصیل‌ کرد و سپس‌ راهی‌ انگلستان‌ شد.درآنجا، از کالج‌ سنت‌ جان‌ (کیمبریج‌) با درجه‌ممتاز در رشته‌های‌ ریاضیات‌ و فیزیک‌ لیسانس‌گرفت‌، سپس‌ درسال‌ ۱۹۵۲ از آزمایشگاه‌کاوندیش‌، به‌ اخذ درجه‌ دکترا در فیزیک‌ نظری‌نایل‌ شد و در سال‌ ۱۹۵۷، بخش‌ فیزیک‌ نظری‌امپریال‌ کالج‌ لندن‌ را بنیان‌ نهاد.

عبدالسلام‌، درسال‌ ۱۹۶۴، مرکز بین‌المللی‌فیزیک‌ نظری‌ (ICTP) را در شهر تریست‌ ایتالیاتأسیس‌ کرد. فکر تأسیس‌ این‌ مرکز هنگامی‌مطرح‌ شد که‌ وی‌ در سال‌ ۱۹۶۰ به‌ نمایندگی‌ ازدولت‌ پاکستان‌ در کنفرانس‌ آژانس‌ بین‌المللی ‌انرژی‌ اتمی‌ در وین‌ شرکت‌ کرده‌ بود. او لزوم‌بررسی‌ طرح‌ تأسیس‌ مرکز بین‌المللی‌ برای‌فیزیک‌ نظری‌ را در قطعنامه‌ کنفرانس‌ گنجاند،اما تا تصویب‌ نهایی‌ طرح‌ و تأمین‌ اعتبارچندسال‌ طول‌ کشید. دولتهای‌ عضو سازمان ‌آموزشی‌ و علمی‌ ملل‌ متحد (یونسکو) پیشنهادکمک‌ مالی‌ کردند و از میان‌ این‌ پیشنهادها،دولت‌ ایتالیا با ۳۰۰ هزار دلار کمک‌ نقدی‌ ویک‌ ساختمان‌ مناسب‌، بزرگترین‌ کمک‌ را دراختیار عبدالسلام‌ قرار داد. مرکز تحقیقات‌فیزیک‌ نظری‌ در اول‌ اکتبر ۱۹۶۴ (۱۰ شهریور۱۳۴۳) آغاز به‌ کار کرد.

مرکز تحقیقات‌ فیزیک‌ نظری‌، تاکنون‌پذیرای‌ حدود ۲۹ هزار فیزیکدان‌ دست‌اندرکارپژوهشهای‌ تجربی‌ و نظری‌ بوده‌ است‌. حدود۱۶ هزار نفر از این‌ افراد در دانشگاهها ومؤسسات‌ پژوهشی‌ کشورهای‌ درحال‌ توسعه‌کار می‌کنند.

همچنین‌ به‌ کمک‌ این‌ مرکز،دوره‌های‌ پژوهشی‌ در کشورهای‌ درحال‌توسعه‌ دایر می‌شود. از سال‌ ۱۹۸۱، دوره‌های‌ ۴تا ۸ هفته‌ای‌ در کشورهای‌ چین‌، غنا، بنگلادش‌،کلمبیا، سری‌لانکا و سودان‌ دایر شده‌ است‌. این‌مرکز، شبکه‌ای‌ از ۱۹۵ انستیتوی‌ فیزیک‌ در ۴۶کشور درحال‌ توسعه‌ تشکیل‌ داده‌ است‌ که‌ درمخارج‌ و سازماندهی‌ برنامه‌ها همکاری‌ دارند.همچنین‌، از طریق‌ طرحی‌ به‌ نام‌ (بانک‌ کتاب‌)بیش‌ از ۲۰ هزار جلد کتاب‌ و ۳۰هزار نسخه‌ نشریات‌ جدید میان‌ ۴۰۰ انستیتو در ۹۰ کشورتوزیع‌ کرده‌ است‌. درحال‌ حاضر، قسمت‌ عمده‌هزینه‌های‌ مرکز از طرف‌ مؤسسه‌ها ودانشگاهها، عمدتا از کشورهای‌ درحال‌ توسعه‌تأمین‌ می‌شود. هرسال‌ حدود ۱۰۰۰ فیزیکدان‌از کشورهای‌ پیشرفته‌ و ۱۰۰۰ فیزیکدان‌ ازکشورهای‌ درحال‌ توسعه‌ در مرکز تریست‌پذیرایی‌ می‌شوند و در دوره‌های‌ تحقیقاتی‌،کارگاهها، سمینارها و در برنامه‌های‌ پژوهشی‌،که‌ از دو سه‌ ماه‌ تا یکی‌ دوسال‌ طول‌ می‌کشد، شرکت‌ می‌کنند. به‌ علاوه‌، از محل‌ اهداییه‌ای‌ که‌دولت‌ ایتالیا در اختیار مرکز قرار داده‌، هرسال‌ به‌۱۰۰ نفر بورسیهایی‌ تعلق‌ می‌گیرد تا بتوانند درآزمایشگاههای‌ کشور ایتالیا به‌ کار فیزیک‌تجربی‌ بپردازند.

پروفسور عبدالسلام‌ اعتقاد راسخی‌ به‌توسعه‌ علم‌ و تکنولوژی‌ در کشورهای‌ جنوب‌داشت‌. وی‌ معتقد بود کسانی‌ که‌ سرنوشت‌بشرهای‌ روبه‌رشد را در دست‌ دارند (بویژه‌ درکشورهای‌ جنوب‌) اگر می‌خواهند گامهایی‌بردارند باید امکاناتی‌ فراهم‌ آورند تا بینوایان‌دانش‌ و تکنولوژی‌ روز را بیاموزند، بتواننددانش‌ و تکنولوژی‌ نو بیافرینند، برآن‌ چیره ‌شوند و از آن‌ بهره‌ گیرند. عبدالسلام‌ معتقد بودعلت‌ عقب‌ماندگی‌ کشورهای‌ جهان‌ سوم‌ گرچه‌منشأ و مبنای‌ استعماری‌ دارد، ولی‌ کندی‌ وبی‌تحرکی‌ دانشمندان‌ و متفکران‌ این‌ کشورهادر تداوم‌ آن‌ بی‌تأثیر نبوده‌ است‌. عبدالسلام‌، درماندگی‌ علم‌ و تکنولوژی‌ در جهان‌ سوم‌ راسه‌ علت‌ می‌دانست‌: اول‌، نداشتن‌ تعهد جدی‌ ومعنادار در مقابل‌ علم‌، اعم‌ از علم‌ محض‌ یاکاربردی‌؛ دوم‌، راه‌ و روش‌ نادرست‌ کشورهای‌جهان‌ سوم‌ با کار و دانش‌ و سوم‌، فقدان‌ تعهد نسبت‌ به‌ تحصیل‌ خوداتکایی‌ و اعتمادبه‌نفس‌در زمینه‌ تکنولوژی‌. وی‌ معتقد بود که‌ برای‌توسعه‌، ایجاد اراده‌ سیاسی‌ در بهره‌گیری‌ از علم‌و تکنولوژی‌، نخستین‌ قدم‌ است‌ و پس‌ از آن‌،توزیع‌ یکسان‌ منابع‌ علمی‌ میان‌ اغنیا و فقراست‌. تربیت‌ استعدادهای‌ درخشان‌ و پرورش‌نخبگانی‌ در همه‌ زمینه‌های‌ علوم‌، بخصوص‌ درکشورهای‌ جهان‌ سوم‌ از جمله‌ همین‌ راههای‌نجات‌ و رهایی‌ این‌ ملل‌ محروم‌ است‌: (علم‌وسیله‌ همکاری‌ تمام‌ بشر و بویژه‌ وسیله ‌همکاری‌ کشورهای‌ عربی‌ ـ اسلامی‌ است‌. مابه‌علم‌ بین‌المللی‌ مدیون‌ هستیم‌ و باید بامناعت‌طبع‌ دینمان‌ را ادا کنیم‌. امر خطیر علم‌بدون‌ پشتیبانی‌ بی‌دریغ‌ مسؤولان‌ کشورهانمی‌تواند شکوفا شود. ما در کشورهایمان‌ به‌ بنیادهایی‌ نیازمندیم‌ که‌ دانشمندان‌ آنها را اداره‌کنند، به‌ مراکز تعلیم‌ و تربیت‌ عالیه‌ بین‌المللی‌ درداخل‌ دانشگاههایمان‌ و مستقل‌ از آنها،نیازمندیم‌ که‌ حمایت‌ مالی‌ بی‌دریغ‌، امنیت‌ وامکان‌ تداوم‌ کار را برای‌ افراد و آرمانهایشان‌ فراهم‌ کنند. نگذارید در آینده‌ بنویسند که‌ درقرن‌ پانزدهم‌ هجری‌ دانشمندان‌ وجود داشتندولی‌ از حاکمان‌ دانش‌ دوست‌ و کمکهای‌بی‌دریغشان‌ خبری‌ نبود.)

بنابراین‌، شایسته‌ است‌ همکیشان‌ او درکشورهای‌ جهان‌ سوم‌، بخصوص‌ اندیشمندان‌کشورمان‌ در طرحهای‌ بزرگ‌ پژوهشی‌ آن‌دانشمند فرزانه‌ به‌ بحث‌ و فحص‌ بپردازند تا باگرامی‌ داشتن‌ یاد و نام‌ او، استمرار اندیشه‌ و تفکر آن‌ عالم‌ مسلمان‌ را در راه‌ ترقی‌ و توسعه‌دانش‌ بشری‌ موجب‌ شوند.
  

یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 23:40 ::  نويسنده : حامد پاشا

 اکنون دسامبر ۲۰۰۵ است و تصادم دهنده عظیم هادرون (ال اچ سی) در سرن در نزدیکی ژنو اولین عملیات موفقیت آمیز خود را به پایان رسانده است . در اتاق فرمان نیمه تاریکی در اعماق زمین، نمایشگر رایانه تصاویر رنگی دو رویداد ذوره ای از میلیلردها رویداد مشاهده شده توسط یکی از آشکارسازهای غول پیکر ( ال اچ سی ) را نشان میدهد.  
 
    
اکنون دسامبر ۲۰۰۵ است و تصادم دهنده عظیم هادرون (ال اچ سی) در سرن در نزدیکی ژنو اولین عملیات موفقیت آمیز خود را به پایان رسانده است . در اتاق فرمان نیمه تاریکی در اعماق زمین، نمایشگر رایانه تصاویر رنگی دو رویداد ذوره ای از میلیلردها رویداد مشاهده شده توسط یکی از آشکارسازهای غول پیکر ( ال اچ سی ) را نشان میدهد. این تصاویر برای فیزیکدانانی که دور آن جمع شده اند و طی هفته های گذشته به سختی مشغول کار بوده اند ، بسیار مهیج است آنها از خوشحالی فریاد میکشند ،زیرا بر صفحه نمایش امظای غیر قابل تردید بعد پنجم را میبینند .گروه بسیاری از فیزیکدانان بر این عقیده اند که چهار بعد چهان ما ( سه بعد مربوط به فضا و یک بعد مربوط به زمان) همانند نوک یک کوه یخ هستند که قسمت اعظم آن زیر آب قرار دارد. علاوه بر این میگویند ممکن است به زودی قادر به دیدن اثرات بعد پنجم باشند. حتی ممکن است بعد پنجم دست خود را در دور بعدی آزمایشهای شتاب دهنده، برای ما رو کند و این چشم اندازی است که دهان هر فیزیکدان ذره ای را آب خواهد انداخت ! اما این شور و شعف تنها به خاطر خود بعد پنجم نخواهد بود . زیرا چنین چیزی گامی بزرگ در پیشروی دراز مدت به سوی یک « نظریه همه چیز» خواهد بود .

نظریه ای که دانشمندان مدتها در جستجوی آن بودند و چهار نیروی اساسی فیزیک را با هم یکی خواهد کرد . کوردون کین ، نظریه پردازی از دانشگاه میشیگان ، میگوید: اگر بعد پنجم را کشف کنیم ، این مهمترین کشف پس از نظریه کوانتوم خواهد بود نظریه ای که دانشمندان مدتها در جستجوی آن بودند و چهار نیروی اساسی فیزیک را با هم یکی خواهد کرد .

اندیشه وجود بعد پنجم چیز جدیدی نیست و از کارهای انجام گرفته دو ریاضی دان‌ آلمانی به نام های تئودور-کالوتساو اسکار کلاین در دهه ۱۹۲۰ ناشی شده است ، با استفاده از کارهای انیشتین که نشان داده بود (گرانش از انحنای ساختار چهار بعدی فضا -زمان ناشی میشود ) این دو ریاضی دان که مستقل از یکدیگر کار میکردند در جستجوی این بودند که نشان دهند ممکن است نتوان نیروی الکترومغناطیسی توسط یک بعد پنجم به حساب آورد برای توضیح اینکه چرا هرگز اثرات بعد پنجم در انرژیها و فواصل عادی دیده شده است ، آنها فرض کردند که بعد پنجم به اندازه ای کوچکتر از یک اتم در هم پیچیده است در نظریه کالوتسل-کلاین(KK ) هر نقطه فضای عادی ، در واقع یک حلقه در این بعد پنجم میباشد . یک ذره باردار ( حتی اگر در فضای عادی بی حرکت باشد ) همانند موش در چرخ گردان دائماً به دور حلقه در حرکت خواهد بود آنچه ما بار الکتریکی مینامیم ، در واقع حرکت در این بعد مخفی میباشد . چند ارتباط قانع کننده بین این حرکت و نظریه کلاسیک الکترومغناطیس وجود دارد . به عنوان مثال ، اگر قانون نیوتن را که میگوید برای هر عمل در امتداد بعد در هم پیچیده یک عکس العمل وجود دارد را اعملا منید به قانون بقای بار الکتریکی خواهد رسید. کالوتسا و کلاین علی رغم موفقیتی که بدست‌آوردند نتوانستند تعریفی مه نیروی الکتومغناطیسی و گرانش را با هم در بر بگیرد ، ادامه دهنده دو نیروی اساسی دیگر در آن زمان کشف نشده بودند .

این دو نیرو عبارتند از نیروی ضعیف که روی کوارکها عمل میکنند تا «چاشی» آنها رامثلاً‌از یک کوارک بالا به یک کوارک پائین انتقال دهد . و نیروی قوی که چیزی را به نام بار «رنگی» کوارکها شناخته میشود ، تغییر میدهد . تا اینجا برای ساختن چهارچوبی که شامل همه این چهار نیرو باشد ، نسخه های جدید نظریه KK باید ابعاد بیشتری را در نظر بگیرد . خواص کوارکها مثل چاشنی و رنگ در حلقه های چند بعدی KK تبدیل به رقصهای مداری میشوند .

امروزه نظریات ابر ریسمانی که قطعات اساسی سازنده ماده را به عنوان ظهور چهار بعدی تکه های کوچکی از ریسمان ارتعاش کننده در نظر میگیرند ، به ده بعد نیاز دارد .

معمولاً بیان میشود که شش بعد اضافی ، با شعاع انحنائی معادل۱۰۳۵ متر در هم پیچیده شده اند این مقدار به عنوان طول « پلانک» نامیده میشود مقیاسی که در آن گرانش از لحاظ قدرت باسایر نیروهای طبیعت قابل مقایسه میشود اصل عدم قطعیت که یکی ار اجزای اصلی نظریه کوانتوم است ، میگوید که هر چه مقیاسی را کع میخواهید کاوش کنید کوچکتر باشد ، به انرژی بیشتری نیاز خواهید داشت بنابراین مقیاس بسیار کوچک پلانک با انرژی عظیمی معادل ۱۰۱۹ گیگا الکترون ولت (GeV ) مرتبط است . این انرژی تنها در خلال اولین کسر تأیید انفجار بزرگ در دسترس ذرات قرار داشت و مقدار آن ۱۰۰ تریلیون برابر بالاترین انرژی هایی است که امروزه در شتابدهنده های ذرات میتوان به آن دست یافت .

بنابراین هیچ تعجبی ندارد که تا قبل از این بعد پنجم تنها به عنوان یک کنجکاوی ذهنی در نظر گرفته میشد .

موضوعی که همه چیز را دستخوش تغییر کرده است ، فهمیدن این مسئله است که نیازی نیست ابعاد اضافی در اندازه ای به کوچکی طول یک پلانک در هم پیچیده شده باشند کیت دنیس از آزمایشگاه فیزیک ذره ای سرن میگوید :هیچ دلیل قابل قبولی در این مورد وجود نداشت ، جز اینکه طول پلانک یک مقیاس فیزیکی طبیعی است اگر ابعاد اضافی بزرگتر از ابعاد پلانک باشند در این صورت اثرات آنها در انرژی کمتری (که حتی ممکن است انرژی کمی معدلGeV ۱۰۰۰ باشد) توسط ذرات قابل احساس خواهد بود . و این چیزی است که توسط تصادم دهنده هادرون به آسانی قابل دسترسی خواهد بود .

این نظر که ممکن ا ست ابعاد اضافی در طولهایی بسیار بزرگتر از مقیاس پلانک ظهور کنند اولین بار توسط ایگناتیوس آنتونیادلیس ار دانشکه فنی پاریس مطرح شد . در سال ۱۹۹۰ او سعی میکرد که یک مسله پیچیده در مسئله ابر آسمانی را حل کند ، و متوجه شد که مسئله را می توان با ابعاد اضافی بزرگی که دقیقاً‌چنین ویژگی هائی را دارا بودند حل کرد . با این حال او به مشکل جدیدی برخورد کرد ابعاد بیشتر به طور خودکار ذرات جدیدی را به وجود می آورند و این ذرات اثرات مشکل برانگیزی دارند . ذرات جدید به این دلیل به وجود می آیند که تمامی ذرات اصلی میتوانند شبیه موج نیز رفتار کنند تصور این مسئله مشکل است اما هنگامی که یک ذره اساسی در ابعاد بالاتر حرکت می کند مؤلفخ موج مانند آن به حرکت در اطراف آن در بعد بالاتر می پردازند و تولید یک مجموعه «پژواک» میکند این پژواکها که حالات کالوسا -کلاین نامیده میشوند برای ما به عنوان ذرات کاملاً‌جدید به نظر خواهند رسید به عنوان مثال بوزون که یکی از حمل کنندگان نیروی هسته ای ضعیف است دارای مجموعه کاملی از خویشاوندان بزرگتر است که در تصادمهای پرانرژی موجودیت خواهند یافت.

مسئله ای که آنتونیادیس با آن برخورد کرد مبدأ تلاشهای دانشمندان برای یافتن بک «‌نظریه بزرگ واحد»‌ (GUT ) گردید چنین نظریه ای باید توضیح دهد که چگونه نیروهای ضعیف ،قوی و الکترومغناطیسی، همچنان که جهان اولیه سرد میشد از حل یک نیروی واحد تنها بیرون آمدند و از هم جدا شدند و برعکس چگونه در انرژی های بسیار زیاد این سه نیرو مجدداً‌ یکی میشوند طبق این نظریه با افزایش انرژی نیروهای الکترومغناطیسی و ضعیف ، قویتر و نیروی قوی ضعیفتر میشود آنها در انرژی حدودGeV ۱۰۱۶ تبدیل به یک نیروی واحد میشوند متأسفانه ظهور گروه هایی از ذرات جدید حامل بعد نیرو از دل بعد پنجم نیروهای ضعیف الکتریکی و قوی را قویتر را قویتر از آنچه که انتظار میرود میسازد و اغلب فیزیکدانان از جمله آنتونیادیس گمان میکنند که آنها آنقدر قوی خواهند شد که نمی توان شیوه های مرسوم ریاضی را در موردشان بکار برد .

کوارکهای آزاد به نظر میرسد که این مسئله مانع بزرگی بر سر راه باشد ، دنیس میگوید: این چیزی بیشتر از یک مشکل ریاضی است نیروها آنقدر قوی خواهند شد که کل روش نظری برای اتحاد نیرو ها را نا معتبر میکند این همانند آن است که بخواهیم کوارکها را هنگامی که نیروهای بین آنها آنقدر قو ی است که وجود کوارکهای آزاد را امکان پذیر میسازد به عنوان ذرات آزاد در نظر بگیریم .

آنتونیادیس با خنثی کردن اثرات پژواکهای KK راهی را برای حل مسئله و در نتیجه حفظ اتحاد در انرژی GeV ۱۰۱۶ پیدا کرد اما در اوایل سال ۹۸ برای دنیس و دو نفر از همکارانش در سرن به نامهای ایملیان دوداس و تونی کرکتا این سؤال پیش خواهد آمد که چه روی خواهد داد اگر به پژواکهای KK اجازه داده شود تا در قدرت نیروهای ضعیف الکتریکی و قوی دستکاری کنند . این سه نفر خیلی خود ه این نتیجه رسیدند که بعضی از نیروها خیلی زود قوی میشوند اما در کمال تعجب دریافتند که نیروها هنوز یکی «متحد»‌ شوند علاوه بر این اتحاد هنگامی روی داد که نیروها هنوز ضعیفتر از آن بودند که بتوان شیوه های مرسوم ریاضی را در مورد آنها بکار بود دنیس می گوید : بر خلاف تصور همه اتحاد در انرژی کمتر از GeV ۱۰۱۶ امکان پذیر است در حقیقت اگر ابعاد اضافی در طولی معادل m ۱۰۱۹ متر در هم پیچیده شده باشند انرژی اتحاد می تواند مقداری برابر GeV ۱۰۰۰ داشته باشد .

محققان از این موضوع شگفت زده شدند زیرا گمان میرفت که اتحاد در چنین انرژی کمی غیر ممکن است یکی از دلایل برای این موضوع واپاشی پروتون بود اگرچه نظریه های GUT پیش بینی میکنند که پروتون ها باید واپاشیده شوند اما این واپاشی هرگز مشاهده نشده است توضیح معمول برای این مسئله این بود که واپاشی شامل یک ذره حامل نیروی GUT است این ذره آنقدر سنگین است که تا کنون شناخته نشده است اما اگر مقیاس GUT از GeV ۱۰۱۶ پائین تر آورده شود حاملین نیروی GUT نسبتاً ‌سبکتر خواهند شد و بنابراین شاهد واپاشی پروتون های بسیاری خواهیم بود دنیس می گوید : خوشبختانه یک بعد پنجم ما را نجات خواهد داد واپاشی پروتون باید به حفظ اندازه حرکت در ۵ بعد بپردازد بنابراین خواص بعد پنجم را می توان چنان انتخاب کرد که بسیاری از عواملی که در فروپاشی پروتون دخالت دارند بقای اندازه حرکت در ۵ بعد را نقض کنند و بدین ترتیب واپاشی پروتون روی ندهد .

یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 23:39 ::  نويسنده : حامد پاشا

در داستان های علمی تخیلی تاب خوردن فضا - زمان یک موضوع پیش پا افتاده است و از آن برای سفر سریع به کهکشان های دور استفاده می شود . اینکه سفر در زمان اغلب داستان های علمی تخیلی امروز واقعیت هستند و این بخت و اقبال فضا - زمان است .  

به عقیده من فضا می تواند خمیده شود یا اینکه تاب بردارد . برای بیش از دو هزار سال اصل های هندسه ی اقلیدسی بدیهی بودند . حتی امروزه شما می تواند قدرت آن را برای آموزش در مدارس مشاهده کنید . از نتایج مهم و اساسی این هندسه این است که مجموع زوایای داخلی مثلث را ١٨٠ درجه در نظر می گیرد . گرچه امروز مردم به این موضوع پی برده اند که قدم های دیگر نیز در علم هندسه ممکن است .ادامه مطلب ...
یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 23:35 ::  نويسنده : حامد پاشا

در ژرف ترین اعماق فضا، جاذبه، مواد را به هم آورده و باعث تشکیل کهکشانها، ستاره ها، چاله های سیاه و غیره می شود. اما جاذبه به رغم کشش بی نهایتی که در فضا دارد، هنوز یکی از ناشناخته ترین نیروهای گیتی است.

همین ضعف در دانش بشر باعث گردیده تا جاذبه به یکی از مرموز ترین نیروها مبدل شده و دانشمندان نتوانند در آزمایشگاه آن‌گونه که تاثیر آن‌را بر سیارات و ستارگان محاسبه می کنند، خود این نیرو را اندازه گیری کنند. مثلا نیروی دافعه میان دو پروتون دارای بار مثبت ۱۰ به توان ۳۶ برابر بیشتر از جاذبه میان آنها است یعنی جاذبه میان این دو پروتون برابر عددی متشکل از یک و ۳۶ صفر در مقابلش، ضعیفتر از نیروی دافعه میان آنها است.

فیزیکدانان می خواهند این نیروی دیر آشنا را به زور در قالب مدل استاندارد قرار بدهند - یعنی همان تئوری ای که در واقع تاج مرصع فیزیک مدرن است و سه نیروی اصلی در فیزیک را توضیح می دهد. اما هیچکدام از تلاشهای آنان در این خصوص موفق نبوده است. وقتی سخن از تئوری اینشتین به میان می آید که جاذبه را تنها در سطحی گسترده توضیح داده، این نیرو مانند عضو ناجور یک گروه از میهمانان می ماند که به بقیه نمی آید و مقررات در باره آن صدق نمی کند.

یک کارشناس فیزیک نظری به نام مارک جکسون از دانشگاه فرمیلب در ایلینوی آمریکا می گوید:”جاذبه با تمام نیروهای توضیح داده شده در مدل استاندارد کاملا فرق دارد. وقتی در باره فعل و انفعالات جاذبه های اندک محاسبات ریاضی انجام می دهیم به نتایج مسخره ای می رسیم. به سادگی باید بگوییم که ریاضی و حساب در مورد جاذبه کاربرد ندارد.”

اعداد شاید در مورد جاذبه کاربرد نداشته باشند، اما فیزیکدانان در مورد عامل ایجاد این نیروی مرموز یک احساس درونی دارند و آن اینکه در عالم ذرات ریز بدون جرمی به نام “گرویتون” وجود دارد که میدانهای جاذبه ای ایجاد می کنند.

بدین ترتیب که هر ذره فرضی هر قطعه از ماده در گیتی را با سرعت نور به سمت خود می کشد. اما اگر جهان هستی مملو از این ذرات است پس چرا فیزیکدانان تا کنون آنها را پیدا نکرده اند؟

کیهان شناسی به نام مایکل ترنر از دانشگاه شیکاگو در این باره می گوید:”ما به خوبی می توانیم ذرات بدون جرم مانند پروتون ها را شناسایی کنیم، اما گرویتون ها از دید ما پنهان می مانند چرا که فعل و انفعالاتی که با ماده دارند بسیار ضعیف است. به سادگی باید گفت ما نمی دانیم چطور باید آنها را شناسایی کنیم.”

با این حال ترنر در باره نتیجه جستجوی بشر برای یافتن گرویتون ها ناامید نیست. به نظر او انسان بالاخره خواهد توانست چند ذره پنهان از این نوع را که در سایه ذراتی قابل شناسایی قرار دارند پیدا کند.

ترنر می گوید:”این‌کار واقعا به تکنولوژی بستگی دارد.” اما هم اکنون فیزیکدانان برای کشف گرویتون ها از مهارتهای مکانیکی استفاده نمی کنند. در حال حاضر تلاشهای دانشمندان معطوف بر تائید وجود ذرات موسوم به هیگس بوسون است که به نوعی هم خانواده گرویتون ها محسوب می شوند و عامل جرم داشتن ماده هستند.

شلدون گلاشو برنده جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۷۹ زمانی فرضیه وجود ذرات هیگس را “توالت” مدل استاندارد برای تعریف ذرات فیزیکی نامید.

ترنر توضیح می دهد گلاشو از این رو این اصطلاح را اختراع کرد که قضیه وجود فرضی ذرات هیگس وظیفه ای اساسی دارد و آن حفظ اعتبار مدل استاندارد، لااقل به شیوه ای معنوی.

ترنر می گوید:”مسئله وجود هیگس به واقع مانند لوله کشی است که با نوار چسب مدل استاندارد را سرپا نگه داشته است. قضیه هیگس بسیاری از ناهنجاری های مدل استاندارد را در خود گرفته و پوشانده است.”

او خاطر نشان می سازد که این کار کار درستی است چرا که لازم است بدین ترتیب دیگر نیروهای دست اندرکار در کار جرم، مانند جاذبه معنا پیدا کنند.

ترنر با این فرض که آن ذره بالاخره کشف می شود می گوید:”در عین حال موضوع ذره هیگس ممکن است ناامید کننده باشد چرا که چیز زیادی در باره جاذبه به دست نمی دهد.”

کشف ذرات ناپیدا مانند ذرات هیگس، مانند سفر در زمان است. مهندسان برای شبیه سازی انرژی های موجود در اوایل تشکیل جهان، با دستگاههای شتاب دهنده بسیار بزرگ ذرات را به سرعت هایی نزدیک به سرعت نور رسانده و بعد آنها را به یکدیگر می کوبند.

بنا بر این دریافته اند که در اوایل تشکیل جهان هستی، ذرات انرژی فوق العاده زیادی داشته اند و به هم چسبیده و ذرات آشناتری ماننده پروتونها، نوترونها و امثال آن‌را شکل داده اند.

محیط دستگاه عظیم شتاب دهنده ذرات مرکز فرمیلب، به نام “تواترون”، ۶۳۰۰ متر است. به گفته فیزیکدانانی که با این دستگاه کار می کنند احتمال دارد که اطلاعات به‌دست آمده از کار این دستگاه وجود ذرات هیگس را اثبات کرده باشد. اما به گفته ترنر دستگاه شتاب دهنده ۲۷ کیلومتری دیگری که به تازگی در زیر زمین، میان فرانسه و سوئیس ساخته شده باید ظرف چند سال آینده به روشنی وجود این ذرات را تائید کند.

او می گوید:”فکر می کنم وقتی ذره هیگس کشف شود همه یک نفس راحت بکشند اما آیا دستگاههای شتاب دهنده قادر خواهند بود روزی ذرات گرویتون را نیز کشف کنند؟”

خاویر زیمنس، از نظریه پردازان در باره جاذبه در دانشگاه ویسکانسین درمیلواکی آمریکا می گوید، برای اینکه نشان دهیم جاذبه مانند موج عمل می کند این اتفاق باید یک بار عملا رخ بدهد.

زیمنس که همچنین از اعضای رصد خانه لیزری اینترفرومتری امواج جاذبه ای است می گوید:”به‌طور کلاسیک، ما می توانیم امواج را اندازه گیری و محاسبه کنیم و امواج هم متشکل از ذرات هستند.” با شناسایی امواج جاذبه ای زمینه ای پدید خواهد آمد که بتوان با استفاده از آن وجود ذرات گرویتون را اثبات و جستجو برای یافتن آنها را آغاز کرد.

زمینس می گوید:”در حال حاضر این موضوع مانند داستانهای تخیلی است. به‌طور نظری ما باید بتوانیم در آینده ذرات گرویتون را کشف کنیم. اما سوال بزرگ این است که چگونه باید این کار را انجام دهیم؟”
 

یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 23:34 ::  نويسنده : حامد پاشا

 نام لیزر ( LASER ) مخفف Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (تقویت نور با تشعشع نشر بر انگیخته ) می باشد.  
 
   
  
نام لیزر ( LASER ) مخفف Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (تقویت نور با تشعشع نشر بر انگیخته ) می باشد. اینشتین در سال ۱۹۱۷ مبنای تئوری نشر بر انگیخته الکترومغناطیس را عنوان نموده بود. تئوری وی توسط لاند برگ در سال ۱۹۲۸ تاًئید شد ولی امکان عملی ساخت یک لیزردر آن زمان وجود نداشت.اگر چه درطی چند دهه تئوری شناخته شده بود، تاریخچه استفاده از لیزر نسبتاً کوتاه است.اصول توسعه عملی لیزرازفهم بهتر سطوح انرژی اتمها و مولکولهادر دهه۱۹۳۰ ودهه ۱۹۴۰ ونیز با پیشرفت های بوجود آمده در مواد اپتیکی بخصوص فیبر نوری منشاً می گیرد. اولین تئوری عملی تقویت نشر بر انگیخته توسط یک فیزیکدان روسی بنام فابریکانت ودو دستیارش درسال ۱۹۵۱ اختراع شد ولی تا سال ۱۹۵۹ منتشر نشد وبرتحقیقات در غرب نیز تاًثیری نگذاشت.

 ادامه مطلب ...
یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 1:18 ::  نويسنده : حامد پاشا
 

۵صبح: دیدن رویای شاهزاده سوار بر اسب در خواب…..

۶ صبح: در اثر شکست عشقی که در خواب از طرف شاهزاده می خوره از خواب می پره .

۷صبح: شروع می کنه به آماده شدن . آخه ساعت ۱۲ ظهر کلاس داره!!!!!!!!

۸ صبح: پس از خوردن صبحانه مفصل (علی رغم ۱۸ کیلو اضافه وزن) شروع می کنه به جمع آوری وسایل مورد نیاز: جوراب و مانتو و کیف و لوازم آرایش و لوازم آرایش و لوازم آرایش و لوازم آرایش و…

۹صبح: آغاز عملیات حساس زیر سازی بر روی صورت (جهت آرایش)

۱۰ صبح: عملیات زیرسازی و صافکاری و نقاشی همچنان با جدیت ادامه دارد .

۱۱ صبح: عملیات آرایش و نقاشی و لنز کاری و فیشیل و فوشول با موفقیت به پایان می رسد و پس از اینکه دختر خودش رو به مدت نیم ساعت از زوایای مختلف در آیینه بررسی کرد و مامان جون ۱۹ تا عکس از زوایای مختلف ازش گرفت، به امید خدا به سمت دانشگاه میره .

۱۲ ظهر: کلاس شروع شده و دختره وارد کلاس میشه تا یه جای خوب برا خودش بگیره . ( جای خوب تعابیر مختلفی داره . مثلا صندلی بغل دستی پولدارترین پسر دانشگاه – صندلی فیس تو فیس با استاد: در صورتی که استاد کم سن و سال و مجرد باشد و … )

۱ ظهر: وسط کلاس موبایل دختر می زنگه و دختر با عجله از کلاس خارج میشه تا جواب منیژه جون رو بده. و منیژه جون بعد از ۱.۵ ساعت که قضیه خاستگاری دیشبش رو + قضیه شکست عشقی دوست مشترکشون رو براش تعریف کرد گوشی رو قطع می کنه. اما دیگه کلاس تموم شده .

۲ ظهر: کلاس تموم شده و دختر مجبوره از یکی از پسرای کلاس جزوه بگیره. توجه داشته باشین دختر نباید از دخترا جزوه بگیره. آخه جزوه دخترا کامل نیست!!!!!!!!!!!

۳ ظهر: دختر همچنان در جستجوی کیس مناسب جهت دریافت جزوه!!!!!

۴عصر: دختر نا امید در حرکت به سمت خانه.

۵ عصر: یکدفعه ماشین همون پسر پولداره که جزوه هاشم خیلی کامله جلوی پای دختره ترمز می کنه و ازش می خواد که برسونتش.

۶ عصر: دختر به همراه شاهزاده رویاهاش در کافی شاپ گل زنبق!!! میز دوم. به صرف سیرابی گلاسه.

۷ عصر: دختر دیگه باید بره خونه و پسر تا دم خونه می رسونتش.

۸ غروب: دختر در حال پیاده شدن از ماشین اون پسره: راستی ببخشید جزوه تون کامله؟؟؟ امروز انقدر از عشق سخن گفتی مجالی برای تبادل جزوه نموند. و جزوه رو از پسر می گیره.

۹ شب: دختر در حال چیدن میز شام در خانه سه تا ظرف چینی گل سرخی جهیزیه مامانش رو میشکونه (از عواقب عاشقی)

۱۰شب: دختر در حال تفکر به اینکه ماه عسل با اون پسره کجا برن ؟؟!!؟!؟!؟!؟!

۲شب: دختر داره خواب میبینه رفته ماه عسل.

۵ صبح: دختره بیدار میشه و میبینه اون پسره sms داده که: برای نامزدم کلی از تو تعریف کردم. خیلی دوست داره امروز با من بیاد دانشگاه ببینتت!!! و امروز دختر باید کمی زودتر به دانشگاه برود. شاید جای مناسب تری در کلاس نصیبش شد!!!!!!!!!!!!!

منبع :extrasmile.persianblog

یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 1:16 ::  نويسنده : حامد پاشا

دوران قبل از دانشگاه = حسرت

قبول شدن در دانشگاه = صعود

کنکور = گذرگاه کاماندارا

دوران دانشجویی = سالهای دور از خانه

خوابگاه دانشجویی = آپارتمان شماره 13

بی نصیبان از خوابگاه = اجاره نشین ها

امتحان ریاضی = کشتار بیوجرسی

امتحان میان ترم = زنگ خطر

امتحان پایان ترم = آوار

لیست نمرات دانشجویی = دیدنیها

نمره امتحان = پرنده کوچک خوشبختی

مسئولین دانشگاه = گرگها

استادان = این گروه خشن

اشپزخانه = خانه عنکبوت

رستوران دانشگاه = پایگاه جهنمی

پاسخ مسئولین = شاید وقتی دیگر

دانشجوی ا خراجی = مردی که به زانو در امد

دانشجوی فارغ التحصیل = دیوانه از قفس پرید

دانشجوی سال اولی = هالوی خوش شانس

واحد گرفتن = جدال بر سر هیچ

مدرک گرفتن = پرواز بر فراز آشیانه فاخته

پاس کردن واحدها = آرزوهای بزرگ

مرگ استادها = جلادها هم میمیرند

محوطه چمن دانشگاه =حریم مهرورزی

استاد راهنما = مرد نامرئی

کمک هزینه = بر باد رفته

درخواست دانشجویان = بگذار زندگی کنم

دانشجوی دانشگاه صنعتی = بینوایان

برخورد استادان = زن بابا

اتاق رئیس دانشگاه = کلبه وحشت

شب امتحان = امشب اشکی میریزم

تقلب در امتحان = راز بقا

یادگیری = قله قاف

دانشجوی معترض = پسر شجاع

دکتر بهداری = گله بان

تربیت بدنی1 = راکی

تربیت بدنی2 = راکی

خاطرات استادها = اعترافات یک خلافکار

انصراف = فرار از کولاک

تصییح ورقه امتحان = انتقام

نمره گرفتن از استاد = دوئل مرگ

شاگرد اول = مرد 6مبلیون دلاری

آرزوی دانشجویان = زلزله بزرگ

هیئت علمی = سامورا یی ها

رئیس دانشگاه = دیکتاتور بزرگ

رفتن به خوابگاه دختران = عبور از میدان مین

رئیس اموزش = هزاردستان

معاون اموزش = دزد دریایی

برخورد مسئولین = کمیسر متهم میکند

 از دانشگاه تا خوابگاه = از کرخه تا راین

یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 1:14 ::  نويسنده : حامد پاشا
ترم اول:
لباسهایتان اتو کشیده است! 
میخواهید شاگرد اولشوید تا هم شهریه‌تان نصف شود و هم برای بر و بچه‌ها، کلاس بگذارید! چون هنوز کسی شما رانمیشناسه و شما هم متقابلا" کسی را نمیشناسید. 
شاگرد دوم میشوید!! شهریه‌تان هرگزنصف نمیشود.حتی ربع هم نمیشود. 
هنوز کلاس نذاشته، از سوی دانشجویان دیگر به عناوینمهمی چون : بچه مثبت، سوسول، بچه مرغوب، درازگوشخوان! گاگول و قشنگ، مفتخر میشوید. 
ترم دوم:
چون شاگرد ممتاز نشدید حسابی خورده توی برجکتان! 
تازه فهمیده‌اید اول شدنراهکارهای مخصوصی را میطلبد! 
میخواهید خیلی چیزها را به خیلی‌ها ثابتکنید و به بعضی‌ها مشت محکمی بزنید! 
خط اتوی لباسهایتان هنوز باقی مانده تلاش میکنید همه واحدهایتان را با نمرات متوسط پاس کنید. 
ترم سوم:
بی‌خیال معدل و نمره میشوید. میگوئید همینکه یاد بگیرم کافیست. 
اصلاً خر مااز کرگی دم نداشت! 
تلاش میکنید هر طور شده واحدهای باقیمانده را حتی بانمرات متوسط پاس کنید.!!! 
تصمیم راسخ میگیرید در طول ترم درس بخوانید ولی عمراًهمچین اتفاقی نمی‌افتد و نخواهد افتاد! 
شب است و سکوت است و ماه است و تو و جزوههای تکمیل نشده و تکالیف کُپ نزده! 
حداقل 3 واحد می‌افتید. 
ترم چهارم:
به آب و آتش میزنید تا 3 واحد عقب مانده را جبران کنید. 
دوباره فقط شبامتحان درس میخوانید مشروط میشوید!! مبارک است! بالاخره این شتری است که در خانههمه میخوابد. 
ترم پنجم:
به خودتان قول شرف میدهید حتماً درس بخوانید!! صرفاً بخاطروجدانتان و پاسخ به زحمات خانواده! 
به پیشنهاد یکی از نارفیقان میروید یک سایتاینترنتی را طراحی میکنید چون کار فرهنگی را دوست دارید! 
ولی خیلی زود میفهمید خیلی‌ها دوست ندارند. خیلی‌ها هم مدام شبیخون میزنند. حالتان را میگیرند. سایت‌تان را***** میکنند. 
شب امتحان علاوه بر جزوه های تکمیل نشده، گزارشهای تکمیل نشده، سایت هماضافه میشود، قوز بالا قوز! دوباره مشروط میشوید. 
ترم ششم:
هنوز آدم نشده‌اید!! کار فرهنگی خفن انجام میدهید! قاط میزنید! از مسئولین انتقاد میکنید! بهفرهنگسازان گیر میدهید!!! 
بالاخره دغدغه‌های فرهنگی در اولویت امورند! 
عمراًآدم نشدید. حقتان است! برای با سوم با اجازه بزرگترها بله!! هت تریک میکنید! 
آبروی شما جلوی بر و بچه‌ها و در و همسایه میرود، چون به دلیل سه بار مشروطی متوالی اخراجشده و اسم شما را توی تمام بوردها میزنند!! بی‌انصاف‌ها!! 
از بن لادن و براد پیتهم مشهورتر میشوید! 
اسم شما توی کوچه و محله هم ورد زبان شاباجی خانم و باقربزاز میشود!! 
تلافی میکنید! برای استاد مربوطه و مسئولین محترم در دستشویی‌هایمربوطه شعرهای نامربوط مینویسید!! 
بعد میروید تعهد میدهید! یک تعهد به آموزشکل و یک تعهد به خودتان که بروید درس بخوانید و آدم شوید و بی خیال کار فرهنگی شویدواین امر خطیر را به فرهنگسازان بی‌بدیل دفتر فرهنگ واگذارید تا تداخل قوا صورتنگیرد.
ترم هفتم:
عمراً کار فرهنگی کنید! دیگر کار بی‌فرهنگی هم نمیکنید!! خدا میزند پس سرتان و عاشق میشوید!! 
بابا تریپ لاو، تریپ تایتانیک، فال حافظ و دل برای ازمن و ... و خیابان طالقانی و سینما عصر جدید و پیتزا آنگولا و حرفهایاولترا مدرن، سانتی‌منتالیسم و قلبهای صورتی تیر خورده و موی تن تن! 
شعارهایاولترافمینیستی میدهید! حرفهای شبه روشنفکری میزنید! 
سعی میکنید بچه مثبت وخوب باشید و خوبی‌تان را به همه ثابت کنید! 
تیپ‌های دوم خردادی میگیرید به همهلبخند میزنید اما قیافه‌تان مانند منگل‌ها میشود چون ابزار شادی ندارید!! 
لاف درغربت و ...! دلباخته میشوید!! تابلو میشوید!! بدبخت میشوید! مشروط میشوید! 
اخراج قطعی میشوید! فرم شماره 5 میگیرید. میروید خیابان پاسداران، اتاق شماره 20 سازمان مرکزی یک جای کار بیست! 
التماس میکنید، لابه میکنید! لابی میکنید، حتیکپی حلقه نامزدیتان را هم ضمیمیه میکنید! بعضی‌ها را خوشحال میکنید!! 
پس از یکقرن مجوز ادامه تحصیل شما به واحد مربوطه میرسد!! چون برخی آئین‌نامه‌ها در برخیشرایط زمانی دچار قبض و بسط تئوریک و عملیک میشوند و با توجه به اینکه تا خرداد سال...زمان زیادی نمانده یهو یه بخشنامه جدید می‌آید و با استناد به آن شما به دوره پاره‌وقت منتقل میشوید!! 
یعنی تا آخرالزمان مشکل اتمام سنوات ندارید! مشروط بر اینکهمعدل کل‌تان از 10 کمتر نشود و مشروط بر اینکه قول بدهید سال ... خوش بگذرد!! 
تصمیممیگیرید روی قلبتان بنویسید: من عشق مشق بیلمیرم و دیگر جنگولک‌بازی فرهنگی دراینترنت رو بی‌خیال!! 
چون تصمیم گرفته‌اید فارغ‌التحصیل شوید. به بعضی‌ها یهقولهایی میدهید. 
ترم هشتم:
..... برای عبرت دیگران طنز می‌نویسید.

یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 1:11 ::  نويسنده : حامد پاشا
ژاپن: به شدت مطالعه می کند و برای تفریح ربات می سازد!

مصر: درس می خواند و هر از گاهی بر علیه حسنی مبارک، در و پنجره دانشگاهش را می شکند!

هند: او پس از چند سال درس خواندن عاشق دختر خوشگلی می شود و همزمان برادر دوقولویش که سالها گم شده بود را پیدا می کند. سپس ماجراهای عاشقانه واکشنی(ACTION) پیش می آید و سرانجام آندو با هم عروسی می کنند و همه چیز به خوبی و خوشی تمام می شود!

عراق: مدام به تیر ها و خمپاره های تروریست ها جاخالی می دهد ودر صورت زنده ماندن درس می خواند!

چین: درس می خواند و در اوقات فراغت مشابه یک مارک معروف خارجی را می سازد و با یک دهم قیمت جنس اصلی می فروشد!

اسرائیل: بیشتر واحدهایی که او پاس کرده، عملی است او دوره کامل آموزشهای رزمی و کماندویی را گذرانده! مادرزادی اقتصاد دان به دنیا می آید!

گینه بی صاحاب!: او منتظر است تا اولین دانشگاه کشورش افتتاح شود تا به همراه بر و بچ هم قبیله ای درس بخواند!

اوگاندا: درس می خواند و در اوقات بیکاری بین کلاس؛ چند نفر از قبیله توتسی را می کشد!

انگلیس: نسل دانشجوی انگلیسی در حال انقراض است و احتمالا تا پایان دوره کواترناری!! منقرض می شود ولی آخرین بازماندگان این موجودات هم درس می خوانند!

ایران: عاشق تخم مرغ است! سرکلاس عمومی چرت می زند و سر کلاس اختصاصی جزوه می نویسد! سیاسی نیست ولی سیاسی ها را دوست دارد. معمولا لیگ تمام کشورهای بالا را دنبال می کند! عاشق عبارت «خسته نباشید» است، البته نیم ساعت مانده به آخر کلاس! هر روز دوپرس از غذای دانشگاه را می خورد و هر روز به غذای دانشگاه بد و بیراه می گوید! او سه سوته عاشق می شود! اگر با اولی ازدواج کرد که کرد، و الا سیکل عاشق شدن و فارغ شدن او بارها تکرار می شود! جزء قشر فرهیخته جامعه محسوب می شود ولی هنوز دلیل این موضوع مشخص نشده که چرا صاحبخانه ها جان به عزرائیل می دهند ولی خانه به دانشجوی پسر نمی دهند! (فهمیدین به منم بگین) او چت می کند! خیابان متر می کند، ودر یک کلام عشق و حال می کند! همه کار می کند جز اینکه درس بخواند نسل دانشجوی ایرانی درسخوان در خطر انقراض است! از من می شنوین بی خیال دانشگاه بشین بهتره (تفریحات بهتر و کم دردسرتر هست)خود دانید.

یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 0:51 ::  نويسنده : حامد پاشا


قرار است آئودی خودروهای a3 sport back و s3 هاچ بک خود را در نمایشگاه ماه سپتامبر پاریس رونمایی کند.
اگر چه آئودی تاکنون تلاش کرده که جزئیات مربوط به این a3 sport back و s3 هاچ بک را در هاله ای از ابهام نگاه دارد،اما تصمیم گرفته که آن ها در نمایشگاه اتومبیل پاریس رونمایی نماید.
البته بایستی گفت این خبر بر پایه حدس و گمان نشریاتی مثل auttocar می باشد.
گمانه زنی ها حاکی از آن است که خودروی آئودی a3 sport back مدل 2013 دارای پلتفرمی بزرگتر است و این بدان معناست که طراحان آن فضای بیشتری را برای قرار گرفتن پاهای سرنشینان جلو در نظر گرفته اند. اگر چه انتظار می رود که نسخه چهار در این خودرو در دست تولید باشد و طراحی درها و شیشه هایش تغییر کند ولی گفته می شود که موتور آن هم چنان شبیه نسخه قبلی a3 است.
در کنار این آئودی نسل جدید s3 که رقیب اصلی گلف gti و آسترا opc به شمار می رود را نیز به نمایشگاه پاریس خواهد آورد. این خودرو دارای یک موتور 2.0 لیتری توربو شارژ به توان 280 اسب بخار است و شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت آن حدود 5.5 ثانیه می باشد.
البته بایستی گفت که این ها تمام جزئیات مربوط به a3 و s3 جدی نیست و برای اطلاع از جزئیات بیشتر بایستی تا افتتاح نمایشگاه پاریس صبر کرد.


یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 0:48 ::  نويسنده : حامد پاشا

ب ام و z4 m35i رسما در نمایشگاه سال آینده خودروی دترویت 2013 در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
خودروی جدید ب ام و z4 m35i جایگزین مدل فعلی sdrive 35is خواهد شد و جزیی از طیف محصولات جدید m performance automobile قرار خواهد گرفت.
این جایگزینی زمانی صورت خواهد گرفت که رودستر جدید z4 m35i در نمایشگاه بین المللی اتومبیل آمریکای شمالی که در دترویت برگزار می گردد رونمایی شود.
به گفته این افراد آگاه بعد از این تمامی مدل های مشابه فوق به تدریج با محصولات m performance automobile جایگزین خواهند شد.
خودروی جدید ب ام و z4 همچنان دارای یک موتور 3.0 لیتری شش سیلندر مشابه خودروی m135 i است توان این موتور 320 اسب بخار و گشتاور آن 450 نیوتون متر می باشد.
جعبه دنده های شش سرعته دستی و هشت سرعته zf خودکار نیز برای این مدل در نظر گرفته شده است البته این موتور به سامانه توربو شارژ مجهز شده که علاوه بر بهبود شتاب خودرو از میزان مصرف سوخت آن می کاهد.
انتشار جزئیات بیشتر درباره ب ام و z4 m35i به زمان رونمایی آن در نمایشگاه سال آینده دترویت موکول شده است.


یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 0:11 ::  نويسنده : حامد پاشا


لپ‌تاپ‌ها(كامپيوترهاي قابل حمل) به دليل افزايش توانايي‌ها و نيز قابليت جابجايي روز به روز در بين مردم محبوبيت بيشتري پيدا مي‌كنند. اين راهنما شما را در يافتن بهترين Laptop متناسب با نيازتان ياري مي‌كند.
اين راهنما از هشت قسمت تشكيل شده است كه در صورت نياز به راهنمايي بيشتر در هر كدام از قسمت‌ها مي‌توانيد با ما تماس بگيريد تا راهنمايي‌هاي بيشتر را به شما بدهيم.ادامه مطلب ...
یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 0:9 ::  نويسنده : حامد پاشادر مقابله با ويروسهاي كامپيوتري، مهمترين نكته اي كه بايد به خاطر داشت، اينست كه امكان صدمه ديدن هر سيستمي وجود دارد. مهم نيست كه از چه نرم افزار ضد ويروسي استفاده مي كنيد و تا چه اندازه اقدامات امنيتي را براي محافظت سيستم هاي خود بكار گرفته ايد. هميشه اين احتمال وجود دارد كه يك ويروس جديد و ناشناخته به سيستم هاي مؤسسه شما نفوذ كرده و كارهاي روزمره را مختل كند.

البته قرنطينه كردن كل سيستم ها و قطع ارتباط اينترنت و پست الكترونيكي مؤسسه با دنياي خارج، مي تواند كمك بزرگي در كاهش خطرا ت ويروسها باشد، اما در دنياي فن آوري اطلاعات امروز، اين چنين اقداماتي عملي نبوده و قابل اجرا نيست. نكات زير مي تواند راهنماي خوبي براي محافظت سيستم هاي يك مؤسسه باشد. نكاتي ساده و واضح كه البته اغلب اوقات فراموش مي شوند:


تعريف سياست هاي امنيتي براي مؤسسه

مهم است كه بدانيد تا چه اندازه و در چه نقاطي نياز به اقدامات محافظتي داريد. بايد مشخص شود كه چه نوع اطلاعاتي در مؤسسه داريم و هر يك تا چه حد قابل دسترسي براي هر يك از افراد مؤ سسه ا ست

بايد بدانيم چه افرادي، چه مسئوليتهايي در اجراي اقدامات محافظتي مؤسسه دارند و اين افراد چگونه با يكديگر در تبادل اطلاعات هستند.

در نهايت نيز ارتباط اين افرا د با كاربران عادي موسسه چگونه بوده و چه راهنمايي و آموزشهايي در مواقع خطر و بروز ويروس به آنان ارائه خواهند كرد.


كنترل و محافظت تمام نقاط وروري در موسسه

با پيشرفت فن آوري و توسعه ارتباطات، روش ها و نقاط متعددي براي ورود و نفوذ ويروسهاي كامپيوتري به درون يك موسسه وجود دارد. پيام هاي الكترونيكي آلوده، كامپيوترهاي قابل حمل، ديسكت هاي ويروسي و....


بروز كردن نرم افزارهاي ضد ويروس

بسياري موسسات درباره بروز كردن فايلهاي اطلاعاتي نرم افزار جهت شناسايي ويروسهاي جديد آگاهي لازم را دارند ولي اغلب موسسات، از اهميت بروز نمودن فايلهاي اجرايي نرم افزارخود بي اطلاع هستند. بروز كردن فايلهاي اجرايي به نرم افزار ضد ويروس اين امكان را مي دهد كه از روش هاي قويتر و سريعتر در شناسايي و پاكسازي ويروسها بهره گيرند.


استفاده كاربران از نرم افزارهاي ضد ويروس

نرم افزارهاي ضد ويروس نصب شده بر روي سرويس دهنده هاي (server) موسسه قابليت كنترل تمام فعاليتهاي شبكه را دارا هستند ولي گاه اتفاق مي افتد كه كاربران خارج از شبكه موسسه بطور شخصي با كامپيوتر كار مي كنند و يا فايلها و پيامهاي رمز شده دريافت مي كنند كه قابل كنترل در سرويس دهنده هاي موسسه نيستند تا زماني كه توسط كاربر بر روي كامپيوتر خود رمز گشايي شود.


كليه نرم افزارهاي مورد استفاده را بروز نگه داريد

نرم افزارهاي سيستم عامل، مرورگرها(Browser)، پست الكترونيكي و نرم افزارهاي كاربردي موسسه خود را بروز نگه داشته و از Upgrade و Patch هايي كه شركت هاي توليد كننده نرم افزار هر از چند گاهي ارائه مي كنند ، استفاده كنيد.


بطور دائم و مستمر بايگاني تهيه كنيد.

اگر بايگاني مناسب داشته باشيد، در صورت آلودگي به ويروس، يدون نگراني مي توانيد فايلهاي سالم را از بايگاني جايگزين فايلهاي آسيب ديده كنيد. بايگاني پيامهاي الكترونيكي را نيز فراموش نكنيد.

هميشه بعد از تهيه بايگاني، كنترل كنيد كه بايگاني بطور صحيح انجام شده و در صورت لزوم مي توانيد فايلها را از بايگاني خارج و جايگزين فايلهاي موجود نمائيد.


موسسه خود را مشترك مراكز اطلاع رساني كنيد.

از طريق اينترنت مي توانيد مشترك بسياري از اين مراكز اطلاع رساني شده و بطور مستمر خبرنامه هاي آنان را دريافت كنيد. خبرنامه هايي درباره ويروسهاي جديد، نگارش هاي جديد نرم افزار، نقاط ضعف نرم افزارها و....


كاربران مؤسسه را آموزش دهيد

به كاربران عادي مؤسسه ياد دهيد تا در صورت مشاهده ويروس كامپيوتري به چه نحو عمل كرده، چه كسي را مطلع كنند، چه كارهايي را انجام ندهند و خلاصه دستپاچه نشوند تا صدماتي بدتر و شديدتر از صدمات ويروسها ببار آورند.

در صورت استفاده از پيام الكترونيكي و نرم افزارهاي مربوط به آن در داخل مؤسسه، اقدامات زير را انجام دهيد.

نرم افزارهاي پيام الكترونيكي مانند Out Look Express اين امكان را فراهم مي كنند كه بدون باز كردن پيام، بتوان متن داخل پيام را مشاهده كرد. بسياري از ويروسها قادرند، با استفاده از اين امكان، فعال شده و آلودگي ببار آورند.

لذا در اين نرم افزارها امكان Preview Pane را غير فعال كنيد.

در اغلب حالات، نرم افزار word بعنوان Editor در نرم افزارهاي پست الكترونيكي انتخاب شده اند، بدين معنا كه فايلهاي متن بطور خودكار با استفاده از word باز مي شوند.

تعدادي از ويروسها قادرند كه با تغيير و آلوده ساختن فايل Normal.Dot. نرم افزارword پخش شده و شيوع يابند. لذا مناسب است كه اين فايل را بصورت Read - Only درآوريد.

بجاي ارسال فايلهاي متني بصورت .Doc از حالت RTF، استفاده كنيد و بجاي فايلهاي spread Sheet بصورت .XLS از حالت esr. استفاده نمائيد.

در حالات .RTF و .CSR گروه بزرگي از ويروسها ( ويروسهاي macro) قادر به فعاليت نيستند البته اين روش در مقابل تمام ويروسها مؤثر نبوده و صد در صد نيست.

اغلب كاربران نيازي به استفاده از امكانات windows Sript Hosting ندارند و لذا مي توان اين امكان را غيرفعال نمود. گروهي از ويروسها از اين امكان استفاده كرده و باعث آلودگي مي شوند.

براي غير فعال كردن اين امكان مراحل زير را دنبال كنيد:

Control panel--> Add/Remove Program--> windows setup--> Accessories-->windows script host

اگر مؤسسه شما داراي سرويس دهنده خاص پيامهاي الكترونيكي نيست و قادر نيستيد در همان ابتداي ورود پيام به داخل مؤسسه، محتواي آنرا كنترل كنيد، با استفاده از امكانات نرم افزارهاي پست الكترونيكي مثل Out look Express مي توانيد قوانين خاص خود را براي كنترل پيامها بر روي كامپيوتر كاربران تعريف كنيد.

اين امكان معمولا" تحت عنوان Inbox Rules تعريف مي شود.

پيوست (attachment) پيام هاي الكترونيكي بزرگترين منبع و منشأ پخش ويروسها ا ست . به كاربران مؤسسه خود بياموزيد كه در باز كردن و استفاده از پيوست ها دقت زيادي بعمل آورند و پيام و پيوست هايي كه از افراد بيگانه و ناشناس دريافت مي كنند را بدون باز كردن حذف نمايند و ديگر پيوست ها را نيز پس از ضبط بر روي كامپيوتر و كنترل آنها توسط نرم افزارهاي ضد ويروس، استفاده كنند.

پيامهاي الكترونيكي دروغ و يا شوخي، يكي ديگر از موارد ايجاد مزاحمت و نگراني بين كاربران است. به كاربران بياموزييد كه از ارسال اينگونه پيام ها به يكديگر خودداري كرده و تنها در صورت اثبات صحت اين پيامها، تنها فرد مسئول در موسسه اقدام به اطلاع رساني درباره آن نمايند.

ويروسها معمولا" با اجرا شدن يك فايل اجرايي، فعال مي شوند و اغلب اوقات اين فايلهاي اجرايي بصورت پيوست از طريق پيام هاي الكترونيكي توسط ويروس ارسال و توزيع ميشود.

اغلب كاربران عادي لزومي به دريافت فايلهاي اجرايي ندارند لذا مي توان در همان ابتداي ورود پيام ها به سرويس دهندهاي موسسه، پيامهايي كه داراي پيوست EXE / VBS و يا SHS. هستند را جدا كرده و براي كنترل بيشتر قرنطينه كرد.

منبع : IRITN.COM

 

 

یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 0:6 ::  نويسنده : حامد پاشا

عد از خواندن این خبر دیگر قند و شکر نمی‌خورید!!

http://www.aftab.ir/lifestyle/images/5e45862d795922f12644335bf1b76f0d.jpg
موارد زیر فهرستی از اثرات ناخوشایند مصرف زیاد این دو ماده مضر، بر سلامت‌ است...محققان می‌گویند قندها می‌تواند بسیار مضرتر از چربی‌ها باشد.
چربی‌های غذایی برخلاف آنچه فکر می‌کنیم منشا چاقی و ابتلا به امراضی نظیر ناراحتی‌های قلبی‌عروقی و بیماری‌های حاد نیست بلکه در حقیقت قندها مسببان اصلی هستند.
در واقع قندها بر انسولین تاثیر می‌گذارد. قندها میزان انسولین را افزایش داده و سبب بروز دیابت می‌شوند. در ضمن قند فعالیت کبد را نیز افزایش می‌دهد و می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، برخی سرطان‌ها و بیماری‌های حاد را افزایش دهد. دلایل علمی زیادی وجود دارد که اثرات مضر مصرف زیاد قند و شکر را بر سلامت انسان نشان می‌ دهد. بسیاری از این شواهد، علمی و اثبات شده هستند و تردیدی درباره آن ها وجود ندارد.
موارد زیر فهرستی از اثرات ناخوشایند مصرف زیاد این دو ماده مضر، بر سلامت‌ است: البته کم و به اندازه مصرف کردن مانعی ندارد .

* دستگاه ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند، در نتیجه دفاع بدن را در مقابل میکروب ها و عوامل بیماری زا کاهش می‌ دهند.
* خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند.
* تری‌ گلیسرید خون را بالا می‌برند.
* کلسترول بد خون (LDL) و کل کلسترول را افزایش می‌دهند.
* کلسترول خوب خون (HDL) را پایین می‌آورند.

* در جذب کلسیم و منیزیم تداخل ایجاد می‌کنند.

*در ایجاد استئوپروز (پوکی استخوان) نقش دارند.
* قند خون را بالا می‌برند، در نتیجه در ابتلا به دیابت موثرند.
* باعث ابتلا به چاقی می‌شوند.
* موجب پوسیدگی دندان ها می شوند.
* بیماری ‌های لثه را بدتر می‌کنند.
* ترشح اسید معده را افزایش می دهند.
* خطر بیماری‌ های التهابی روده را افزایش می دهند.
* با کمبود مس در بدن ارتباط دارند.
* احتمال چسبندگی پلاکت ‌های خون به یکدیگر را بالا می‌برند.
* با احتمال افزایش فشار خون، ارتباط جدی دارند.
* بر کار کلیه‌ ها تاثیر نامطلوبی دارند، در نتیجه باعث باقی‌ ماندن مایعات اضافی (ادم) در بدن می‌شوند.
* از علل ایجاد آلرژی غذایی هستند.
* سرعت تشکیل رادیکال‌ های آزاد در خون را افزایش می دهند.
* میزان چربی کبد را افزایش می دهند.
* با حالاتی مثل افسردگی، سردرد(میگرنی)، اضطراب، اختلال تمرکز و بیش فعالی، خصوصا در کودکان ارتباط دارند و مقدار آدرنالین خون کودکان (مرتبط با اضطراب) را بالا می‌برند.
* حملات افت قند خون را موجب می‌شوند.
* غذای اصلی سلول‌‌های سرطانی در بدن هستند. هر کدام از موارد بالا، حاصل سال‌‌ها تحقیقات پزشکی گوناگون است که قصد دارند باعث تغییر رفتار هر کدام از ما، برای حفظ سلامت ‌مان شوند.

یکشنبه دوازدهم شهریور 1391 :: 0:4 ::  نويسنده : حامد پاشا
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 
این کارت حافظه که ۳۳۳X CF نام گرفته است، ۱۰۰ گیگابایت ظرفیت دارد و همراه با مدل ۶۴ گیگابایتی خود وارد بازار شده است. پیش از این نیز نسخه ۴۸ گیگابایتی این کارت حافظه توانسته بود توجه همه علاقه‌مندان به حافظه‌های مجازی را در بازار به خود جلب کنند.

هر دو کارت حافظه جدید شرکت Pretec قادرند با سرعت ۳۵ مگابایت در ثانیه اطلاعات را منتقل کنند. این کارت‌های حافظه با یک بدنه فلزی پوشیده شده‌اند و شرکت سازنده طوری آن‌ها را طراحی کرده که هرگونه آسیب احتمالی یا سقوط از ارتفاع، باعث از بین رفتن اطلاعات نمی‌شود. این طور که گفته می‌شود، محصولات جدید شرکت Pretec نسبت به کارت‌های حافظه استاندارد CF که تاکنون در این مرکز تولید شده ۱۰ مرتبه بادوام‌ترند.

کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی CF با راحتی می‌تواند با هارددیسک ۲۵۶ گیگابایتی SATA یا IDE SSD هماهنگ شود. کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی جدید در دو مدل ۲۳۳X و ۳۳۳X ساخته شده است که شرکت سازنده هر کدام از آن‌ها را به ترتیب با قیمت ۳۹۹ و ۶۳۰ دلار می‌فروشد.شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 14:26 ::  نويسنده : حامد پاشا
روزی لقمان به پسرش گفت امروز به تو 3 پند می دهم که کامروا شوی.

اول اینکه سعی کن در زندگی بهترین غذای جهان را بخوری!
دوم اینکه در بهترین بستر و رختخواب جهان بخوابی
و سوم اینکه در بهترین کاخها و خانه های جهان زندگی کنی

پسر لقمان گفت ای پدر ما یک خانواده بسیار فقیر هستیم چطور من می توانم این کارها را انجام دهم ؟!

لقمان جواب داد:

اگر کمی دیرتر و کمتر غذا بخوری هر غذایی که میخوری طعم بهترین غذای جهان را می دهد .
اگر بیشتر کار کنی و کمی دیرتر بخوابی در هر جا که خوابیده ای احساس می کنی بهترین خوابگاه جهان است .
و اگر با مردم دوستی کنی ، در قلب آنها جای می گیری و آنوقت بهترین خانه های جهان مال توست .

پند لقمان    www.ma3ta.com

شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 14:24 ::  نويسنده : حامد پاشا
خرسند باش! در جست‌و‌جوی اسبابی برای خرسندی باش، بی‌نهایت سبب برای خرسند بودن خواهی یافت.

آرامش سنـگ یا آرامش بـرگ؟

هر صبح که خورشید می‌دمد، دلایل فراوانی، بیش از فراوان!! برای پایکوبی و ترانه‌خوانی خواهی یافت. 

و بزودی شب از راه می‌رسد با زیبایی تاریکش و آن همه ستارگانش. 

رمز و راز تو را احاطه می‌کند؛ رمز و راز تاریکی، خنکای شب و سکوت و موسیقی پایان ناپذیرش.

امیال و خواسته‌ها سبب تحول شما نمی‌شوند، امیال و خواسته‌ یعنی :”بیشتر به من بده! من شاکیم! متقاضیم!”

خرسندی و سپاسداری یعنی :” این همه چیز به من عطا شده است، چرا خرسند نباشم و سپاس نگزارم؟!

و راز خرسندی درک این “همه چیز” است!


شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 14:23 ::  نويسنده : حامد پاشا

مطلبی می خوندم در مورد مثبت اندیشی . نکات مثبت و کاربردی زیادی داشت که فکر میکنم اگه واقعا به اون عمل کنیم و اعتقاد هم داشته باشیم ، باید منتظر تاثیرات مثبت زیادی توی زندگیمون باشیم .
تقدیم به شما امیدوارم استفاده کنید. 
 

___________________________________________________________


چیزی که نحوه زندگی انسانها را مشخص می کند، تفسیر و نوع دیدشان نسبت به  وقایع بیرونی است نه خود آن وقایع.
سرمنشأ مثبت اندیشی از باورهای ما می آید.
باورها و اعتقادات هر فرد و نوع برداشتش از زندگی و وقایع آن است که او را به سمت و سوی خوشبختی و یا بدبختی می برد.
هر اتفاقی که در زندگی ما پیش می آید از نظر ما یا خوشایند است یا ناخوشایند. پس هرامری می تواند باعث خوشحالی و خوشبختی ما و یا باعث ناکامی و ناراحتی ما شود.
مثبت اندیشی به ما کمک می کند که بتوانیم تغییرات مفیدی در رفتار، گفتار، کار و زندگی خود ایجاد کنیم .

کلمات نیز تأثیر بسیاری بر افکار و احساسات ما می گذارند.
کلمات می تواند ما را بسیار هیجان زده، متأثر یا خوشحال کند. پس دقت کنید کلماتتان را در جهت مثبت و زیبا کردن افکار و احساساتتان به کار ببرید.
به کاربردن واژه ها و عبارات تأکیدی مثبت در زیباتر شدن افکار و اعمال ما و بهبود کیفیت زندگیمان تأثیر بسیار زیادی دارد و باعث ایجاد شور و شوق در زندگی می شود. مثل این جمله: «من شایسته موفقیت هستم و همیشه به اهدافم می رسم.»
هیچگاه مشکلات و سختیهای زندگیتان را لعنت و نفرین نکنید.       این یک اصل است.این فکر که دنیا سرشار از مشکل است را دور بریزید و در عوض هرگاه موقعیت نامطلوب یا مسئله ناخوشایندی در زندگیتان پیش آمد، به دنبال راههای مثبت و طلایی برای حل آن مسائل باشید. به کار بردن این روش باعث ایجادرضایت در شما و حل شدن مسائل زندگیتان به گونه ای مثبت و خوب می شود.

نحوه اظهار نظر کردن در مورد دیگران و کارهایشان نیز بسیار مهم است. سعی کنید سریع و منفی در مورد چیزی اظهار نظر نکنید. ابتدا در مورد آن فکر کنید بعد نظر خود را از جنبه مثبت مطرح کنید تا تأثیر بیشتری بر مخاطبتان داشته باشد.

نوع نگرش و تفکرات هر انسانی نشاندهنده شخصیت، اعتقاد و باورهای او می باشد و ناشی از نحوه توجیه و تفسیر تجربیاتش است.
البته نباید فراموش کرد خوش بینی نیز می بایست عاقلانه باشد . نباید خوش بینی را با اعتماد کورکورانه به هر کسی یا هر چیزی اشتباه بگیریم.

یکی از مهم ترین موارد که اغلب فراموش می شود این است که کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می دهند. ما می توانیم با استفاده از کلمه ها و اصطلاح های مثبت ، انرژی مثبت را بین همه پخش کنیم.

"برای مثال ما می تونیم از جایگزین های زیر در صحبت هایمون استفاده کنیم : "

 
به جای پدرم درآمد؛ بگوییم : خیلی راحت نبود
به جای خسته نباشید؛ بگوییم : خدا قوت
به جای دستت درد نکنه ؛ بگوییم : ممنون از محبتت، سلامت باشی
به جای ببخشید مزاحمتون شدم؛ بگوییم : از این که وقت خود را در اختیار من گذاشتید متشکرم
به جای گرفتارم؛ بگوییم : ‌در فرصت مناسب با شما خواهم بود
به جای دروغ نگو؛ بگوییم : راست می گی؟ راستی؟
به جای خدا بد نده؛ بگوییم : خدا سلامتی بده
به جای قابل نداره؛ بگوییم : هدیه برای شما
به جای شکست خورده؛ بگوییم : با تجربه
به جای فقیر هستم؛‌بگوییم : ثروت کمی دارم
به جای بد نیستم؛ بگوییم :‌ خوب هستم
به جای بدرد من نمی خورد؛ بگوییم : مناسب من نیست
به جای مشکل دارم؛ بگوییم : مسئله دارم
به جای جانم به لبم رسید؛ بگوییم : چندان هم راحت نبود
به جای فراموش نکنی؛ بگوییم : یادت باشه
به جای من مریض و غمگین نیستم؛‌ بگوییم :‌ من سالم و با نشاط هستم
به جای غم آخرت باشد؛ بگوییم : شما را در شادی ها ببینم
 

http://ma3ta.com

شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 14:21 ::  نويسنده : حامد پاشا
این که مدام به سینه ات می کوبد، قلب نیست
ماهی کوچکی است ک دارد نهنگ می شود
ماهی کوچکی که طعم تنگ آزارش می دهد
و بوی دریا هوایی اش کرده است
قلب ها همه نهنگانند در اشتیاق اقیانوس
اما کیست که باور کند در سینه اش نهنگی می تپد؟!
آدم ها، ماهی ها را در تنگ دوست دارند و قلب ها را در سینه.
اما ماهی وقتی در دریا شناور شد ماهی است
و قلب وقتی در خدا غوطه خورد، قلب است.
هیچ کس نمی تواند نهنگی را در تنگی نگه دارد،
تو چطور می خواهی قلبت را در سینه نگه داری؟
و چه دردناک است وقتی نهنگی مچاله می شود 
و وقتی دریا مختصر می شود
و وقتی قلب خلاصه می شود و آدم قانع.
این ماهی کوچک، اما بزرگ خواهد شد و این تنگ، -تنگ خواهد شد
و این آب ته خواهد کشید.
تو اما کاش قدری دریا می نوشیدی
و کاش نقبی می زدی از تنگ سینه به اقیانوس.
کاش راه آبی به نامنتها می کشیدی و کاش این قطره را به بی نهایت گره می زدی.
کاش ...
بگذریم ...
دریا و اقیانوس به کنار، نامنتها و بی نهایت پیشکش.
کاش لااقل آب این تنگ را گاهی عوض می کردی.
این آب مانده است و بو گرفته است.
و تو می دانی آب هم که بماند می گندد.
آب هم که بماند لجن می بندد.
و حیف از این ماهی که در گل و لای بلولد 
و حیف از این قلب که در غلط بغلتد!
http://ma3ta.com


شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 14:19 ::  نويسنده : حامد پاشا

در دنیای پراضطراب امروز آرامش و راحتی خیال نعمتی است که بسیاری آرزوی آن را دارند اما برای رسیدن به آن تنها آرزو کافی نیست بلکه باید قدم پیش نهاد و کاری کرد. آنچه در پی می آید برخی تکنیکهای روانی شناختی است که ضمن کمک به رفع تشویش ونگرانی آرامش و نشاط و شادی را در زندگی ما رونق می بخشد.

راز اول : با خدا ارتباط برقرار کنید
حداقل نیاز انسان به روح خدایی مانند احتیاج نوزاد به مادر است به همان میزان که جسم برای ادامه حیات به هوا وغذا نیازمند است، روح و باطن نیز به هدایت الهی وروح ربانی محتاج است.آرامش جان، زمینی حاصلخیز است که دانه های"خواست ونیاز"درآن به خوبی می روید.نیازهای به حق را دریاد خداوند که آرامش جان وقلب است بکارید تا به خوبی تحقق یابند. خداوند همراه کسی است که او همراه خداوند باشد با توجه به خداوند وخواندن نامهای اوهمراهی وپشتبانی خدا را به سوی خودجلب کنید پس به خداوند توجه کنید تا الهی شوید! به خدا توکل کنید.هرچه ارتباط شما با خدا این نیروی عظیم وخرد لایتناهی بیشتروبیشترشود آرامش ونشاط بیشتری را در خود تجربه می کنید و هر چه ارتباط شما با خدا محدودتر شود ترس واضطراب بیشتری بر شما چیره می شود. خداوند فرموده است"اگر مرا یاری کنید شما را یاری می کنم وقدمهایتان را استوار میگردانم"یار خدا بودن یعنی براساس قوانین الهی رفتار کردن، گناه نکردن، کمک به دیگران، نرنجاندن دیگران، احترام به والدین و درواقع یار خدا بودن همان یاری کردن به خود است.

رازدوم:ازآنچه هستید راضی باشیدبدن وسیله زندگی است نه جوهرآن.آن قدرکه ما انسانها با ظاهر جسمی خود مشخص می شویم یک درخت با تنه اش مشخص نمی شود.تجربیات ما باید .....
.

.

.
مثل درخت به ما شکل بدهد ولی این کار را نمی کند.فقط جوهره وجودمان است که با شرایط محیط از بین نمی رود، شکسته نمی شود ویا درمعرض دید وبررسی دیگران قرار نمی گیرد.وجود داشتن پر معنا وپر مفهوم است.من وجود دارم، من هستم، من این جا هستم، من در حال شدن هست، تنها من هستم که زندگی را می سازم و..هر کدام از ما انسانها در این دنیا ما موریتی خاص داریم.باکمک به دیگران ومهرورزی به آنان باعث تکامل روحمان می شویم.رسالت اصلی ما در این دنیا بیدار شدن و بیدار کردن است وزندگی ما به منزله یک سفراست و هدف نیست.منظور از بیداری فعال شدن در همه ابعاد وجود و همه زوایای زندگی است مانند بیداری جسمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و...خلاصه در یک کلام"بیداری الهی".

راز سوم:مثبت فکر کنید
یاد بگیرید که احساس هایتان را از طریق افکار مثبت مهار کنید.به دقت افکارتان را زیرنظربگیرید و هنگامی که یک فکر منفی هجوم می اورد خودتان را وارسی و به جای آن یک فکر مثبت جایگزین کنید.ذهن مثبت اوضاع مثبت را به خود جلب می کند.به خاطر داشته باشید که عالم به نیات ما پاسخ می دهد.
افکار وعقاید ما به صورت انرژی از وجودمان ساطع میشود وبه جهان بیرون راه می یابد ومحیط سعی می کند آنچه را می خواهیم به ما هدیه کند.راز توفیق آن است که میزان انرژی خود را در جهت مثبت و صعودی افزایش دهیم و برای خود ودیگران همیشه بهترینها را بخواهیم.چرا که حتی اگر در مورد دیگران نیت بد و منفی داشته باشیم آثار مخرب آن گریبانگیر خودمان می شود.چه زیباست که بهترین نیات وآرزوها وافکار را برای خود ودیگران داشته باشیم تا به اوج آرامش وشادی برسیم.

راز چهارم:بر آرامش درونی تمرکز کنید
در دل توفان هم آرامش نهفته است.مهم نیست که درهرزمانی از روز چه اتفاقی بیفتد.هر چه مسایل به نظر مشکل وپر دردسر بیایند و هر چه قدر که بخواهیم کارهای زیادی را در آن واحد انجام دهیم باید فقط به خلوتگاه درون خویش برگردیم و آرامش درونی پیدا کنیم.برای دسترسی به خلوتگاه درونی چشمهایتان را ببندید و روشنایی آرام و ملایمی را درون خود تصور کنید.این فضا جایی است که ضربان قلب شما به فرمان شما آرام می تپد.به آن جا بروید واز دوردست استاد معنویتان از راه میرسد در گوشتان زمزمه می کند:"هر جا می توانید خوبی کنید در هر چه می توانید به هر شکل که می توانید هروقت که می توانید به همه اشخاصی که می توانید و تا زمانی که میتوانید"نور سفیدی فضای دلتان را آرام می کند.سپس بر این آرامش حاصل شده تمرکز کنید.

راز پنجم:قضاوت خود را به تاخیر بیندازید
در این جهان هیچ حادثه ای بر حسب تصادف ودر همه وقایعی که روی میدهند لطف و رحمت الهی نهفته است.تمام حوادث برای ما پیامهایی دارند که سبب تکامل روحمان میشوند.مثلاً شما می توانید پیام آن حادثه به ظاهر بد را بعد از گذشت مدت زمانی بفهمید و یا حتی ممکن است تا زمانی که زنده هستید، متوجه نشوید زیرا بسیاری از این وقایع فراسوی درک ما و جزء اسرار الهی هستند و تلاش برای فهم حکمت خداوند با هوش محدودمان مانند سنجش اقیانوس با پیمانه است.همچنین در ذهن الهی، از دست دادنی ای وجود ندارد واگر شما به ظاهر چیزی را از دست میدهید معادل آن شئ و یا حتی بالاتر از آن را به دست خواهید آورد و تمام این اشیاء وسیله ای برای تکامل و زیبایی شما هستند.بیایید کاملاً بپذیریم که در هر موقعیت نامطلوب، نیکی پنهانی برای همه وجود دارد."ساقی هر چه ریزد لطف اوست"

راز ششم:صفتهای مثبت خود را افزایش دهید
از غیبت، تهمت و صفتهای نسنجیده درباره افراد یا حوادث، حسادت، کینه، دروغ، جر وبحث کردن با دیگران و خلاصه رنجاندن دیگران به شدت پرهیز کنید.زیرا کسی که با انجام دادن این گونه اعمال تراکمی از نیروهای منفی عذاب می کشد، خودتان هستید. زمانی که به دیگران خوبی و کمک می کنید تجمعی از نیروهای مثبت به دور خودتان فراهم می اورید و این نیروهای مثبت باعث آرامش و شادی شما می شوند.هنگامی که وضو می گیرید الکتریسیته های ساکن را به سطح بدن خود می اورید.آب نیز زسانا است وشما امواج الفا {امواج آرامش بخش} تولید می کنید.با کشیدن مسح سراین امواج را به کورتکس مغزانتقال می دهید و باعث می شوید که ناحیه شلوغ ذهن آرام گیرد.با مسح پا انتقال امواج آلفا را در اندامهای پایینی سرعت می بخشید.بیشترین منطقه ای که در کره زمین امواج آلفا دارد کعبه است.زمانی که شما نماز می خوانید و جهت خانه خدا قرار می گیرید وهفت قسمت بدن شما با زمین تماس پیدا می کند، امواجی را دریافت می کنید که باعث آرامش شما می شوند.برای افزایش نیروهای مثبت خود می توانید در یک وان حمام پر از آب ونمک به مدت بیست دقیقه قرار بگیرید.در بطری های رنگی آب خوراکی بریزید و به مدت دو ساعت در معرض نور شدید آفتاب قرار دهید سپس آنها را در یخچال بگذارید و در موقع لزوم بنوشید.بدون کفش وجوراب روی چمن راه بروید زیرا طبیت منبع انرژی نیروهای مثبت است.

راز هفتم:به دستورات اخلاقی احترام بگذارید
از کنجکاوی کردن در زندگی دیگران دوری کنید.از خواندن نامه های شخصی ودفتر خاطرات محرمانه دیگران و گوش دادن به مکالمات خصوصی آنها اجتناب کنید.بدون در زدن واجازه گرفتن وارد هر مکانی نشوید.سعی در اثبات درستی نظرات و عقاید خود به دیگران نداشته باشید.تلاش نکنید که به زور افکار و عقاید دیگران را تغییر دهید، زیرا در صورت رعایت نکردن این دستورات آرامش خود را بر هم می زنید.به پدر ومادر خود نیکی کنید.با آنان با صدای بلند صحبت نکنید.
"بتی.جی ایدی"می گوید:"از زمانی که شما به درگاه خداوند دعا می کنید این دعاها به صورت شعاع های نورانی به طرف آسمان بالا می روند و فرشته ها برای اجابت به زمین می آیند ولی در میان این شعاعهای نورانی یکی از همه فوق العاده قطورتر و نورانی تر است و فرشتگان به محض مشاهده آن سریع به آن رسیدگی می کنند.این پرتو قدرتمند و خیره کننده مربوط به دعای پدر ومادر در حق شماست.دعای مادر خالصانه ترین دعاهاست.چه زیباست به والدین خود از صمیم قلب احترام بگذارید ونیازهای آنان را تامین کنید زیرا که مهر و نیکی به آنان سبب آرامش و نشاط درشما می شود.

راز هشتم:حس ها را از یکدیگرجدا کنید .
اغلب ما به این مسئله توجه چندانی نداشته ایم که حواس پنجگانه خود را از یکدیگر تفکیک و آنها را به صورت مجزا از یکدیگر حس کنیم.ذهنتان را برای بالا بردن آگاهی حسی، پرورش دهید.امروز بر بینایی تمرکز کنید، فردا بر مزه، روزبعد بر بویایی و...مثلاً زمانی که در حال دوش گرفتن در حمام هستید قطرات آب را روی بدن خود احساس کنید واز اینکه باعث تمیزی وآرامش شما می شود، لذت ببرید.موقعی که در حال غذا خوردن هستید فقط به طمع و مزه غذا تمرکز کنید.وقتی در حال ریختن چای در استکان هستید به صدای ریزش آن گوش دهید.به این ترتیب، شروع به جدا کردن تجربیات حسی تان از یکدیگر کنید و از هر کدام لذت ببرید.

رازنهم:دید جدیدی پیدا کنید
پرهای دم طاووس رنگارنگ هستند وهنگامی که از زاویه ای خاص به آنها نگاه می کنید درخشش وزیبایی بی نظیری دارند.خیلی از مسائل در زندگی هنگامی ارزش خود را نشان می دهند که از زاویه درست دیده شوند.ولی نگرشهای متشابه وکلیشه ای، دیدن این زیبایی ها را مشکل می سازد.اگر به هر مسئله ای از زاویه ای درست نگاه کنید در آن چیزهای با شکوه وزیبایی خواهید دید.سعی کنید همه چیز وهمه کس را با چشمهای تازه ای ببینید که از طریق عادت تیره وتار نشده اند.با این روش شما می توانید ثروتهای نامحدودی را کشف کنید.به خاطر داشته باشید که اگر از زاویه ای درست به تمام چیزها واشخاص نگاه کنید هرشخص یا هرشیء از طرف خالقتان برای شما ارمغان و پیام زیبایی به همراه خواهد داشت.

رازدهم:وسایل اضافی را از محیط زندگیتان خارج کنید
اشیاءدرون خانه تان را لمس کنید واز خودتان بپرسید آیا به این وسایل احتیاج دارم؟کتابها را از درون قفسه بیرون بیاورید وببینید آیا دوباره قصد خواندن این کتابها را دارید.هرشیء یادگاری را بررسی کنید واز خودتان بپرسید:"آیا هنوزلحظه ای را که این شیء به یادم می آورد برایم مهم وبا ارزش هستند؟"لباسهایتان را باز کنید وتوجه کنید که آیا به تمام این لباسها احتیاج دارید واز آخرین باری که آنها را پوشیده اید چه قدر زمان می گذرد و آیا دوباره تصمیم به پوشیدن آنها دارید؟بعد از این بررسی کاملی که به عمل می اورید تمام وسایل ولباسهای اضافی تان را به دیگران ببخشید و یا آنها را حراج کنید.زیرا که هر شیء انرژی خودش را دارد واگربه کار نرود درخانه به آب راکد تبدیل می شود.همچنین جای مناسبی برای جوندگان و پشه ها می گردند.پس مراقب باشید وبگذارید انرژی آزادانه جریان یابد وآب جاری گردد.اگر کهنه ای را نگه دارید تازه ها جایی برای تجلی خویش نمی یابند.پس برای چرخش انرژی و پیشرفت درزندگی تان وسایلی را که احتیاج ندارید ازمحیط خارج سازد.مـوفـقـیـــت      www.ma3ta.com

موفقیت یعنی از شکستی به شکستی دیگر رفتن بدون اینکه شور و اشتیاق خود را از دست بدهیم
فقط آنها که جرات شکست خوردن دارند، موفق می شونداگر افتادی مهم نیست... به شرطی که موقع بلند شدن از زمین چیزی برداریوقتی این همه اشتباهات جدید وجود دارد که می توان مرتکب شد، چرا باید همان قدیمی ها را تکرار کرد؟موفقیت کلید خوشبختی نیست. خوشبختی کلید موفقیت است. اگر از کاری که انجام می دهید خرسند و راضی باشید، حتماً موفق خواهید شدانسانهای سطحی به شانس اعتقاد دارند. انسان های قدرتمند به علت و معلول معتقدندهمیشه به خاطر داشته باشید که تصمیم خودتان برای موفق شدن از هر چیز دیگر مهمتر استکسی به موفقیت دست می یابد که خوب زندگی کند ، زیاد بخندد و زیاد دوست بدارد . کسی که احترام افراد عاقل و فرزانه را جلب کرده باشد و کودکان خردسال را دوست بدارد . کسی که دنیا را بهتر از آنچه یافت ، ترک کند ، چه با بزرگ کردن یک فرزند صالح ، چه سرودن شعری زیبا ، و چه با نجات دادن یک انسان . کسی که مورد تحسین منتقدان باشد و خیانت دوستان را تحمل کند . کسی که همیشه زیبایی های دنیا را ستایش کند . کسی که بهترین خصوصیات افراد را ببیند و بهترین ها را تقدیم آنها کند . کسی که زندگیش یک الهام باشد و خاطره اش یک نیایش
.
.
.
کسی که سعی می کند تنها زندگی کند، هیچوقت یک انسان موفق نخواهد شد. قلب او اگر به قلب کسی دیگر پاسخ ندهد، پژمرده می شود. ذهن او ، اگر فقط انعکاس افکار خود را بشنود ، پلاسیده می شودانسان موفق کسی است که قادر است با آجرهایی که دیگران به سویش پرتاب میکنند ، پایه و بنیادی محکم و استوار برای خود بسازداگرخداوند آرزویى را در دلت نهاد، بدان توانایى رسیدن به آن را در تو دیده استاشتباه است اگر باور داشته باشیم که مردم از موفقیت، موفق می شوند. در اکثر موارد، از طریق شکست هایمان است که موفق می شویم. از هیچ قاعده اخلاقی و پند و اندرزی نمی توانیم به این اندازه درس بگیریماگر فکر می کنید می توانید، حتماً می توانید. و اگر فکر میکنید که نمی توانید، حق با شماستچیزی ارزشمندتر از همین امروز وجود نداردکشتى در ساحل امن تر است، ولى براى این منظور ساخته نشده است: "حرکت کن"اگر بیشتر به طبیعت و خوبیهای بی حد و حصر جهان نظاره کنید ، اگر تلاش کنید تا به افق های وسیعتری از اندیشه و عمل دست یابید ، اگر از درون احساس آرامش کنید ، روزی توام با موفقیت را سپری کرده ایدرمز موفقیت در استواری در قصد و نیت است  آنچه از زندگی نصیبتان می شود بستگی به این دارد که: با کودکان مهربان، با سالخوردگان دلسوز، با گرسنگان و با ضعیفان و قدرتمندان بامدارا باشید. چون ممکن است خودتان هم روزی یکی از اینها باشیدشکست ما باید پایه و بنیادی مستحکم برای پیروزی های آینده باشددوست دارم کارهای بزرگ و منحصر به فرد انجام دهم، اما وظیفه ام انجام کارهای کوچک و پیش پا افتاده است طوری که گویی کارهایی بزرگ و منحصر به فردند. دنیا نه فقط با اقدامات بزرگ و قدرتمندانه قهرمانان، بلکه با کارهای کوچک اما صادقانه کارگران پیشرفت می کندبزرگترین تحسینی که تابه حال شنیده ام وقتی بود که کسی از من پرسید به چه فکر می کنم، و سپس با علاقه به پاسخ من گوش دادهیچ چیز بیهوده تر از با تلاش و جدیت انجام دادن کاری نیست که اصلاً نباید انجام شودرمز موفقیت در دنبال کردن هدف بدون مکث و درنگ است. ولی موفقیت چیست؟ من موفقیت را در تشویق تماشاچیان نمی بینم موفقیت در رضایت خود از کاری است که انجام داده اممیان‎ آدمها‎ چیزی‎ نیست‎ جز‎ دیوارهایی‎ که‎ خود‎ آنهاساخته‎ اند‎سعی نکنید فقط انسانی موفق باشید، سعی کنید انسانی با ارزش باشیددنیا خوابی است که اگر آن را باور کنی پشیمان می شوی ... امام علی (ع)فراموش نشدنی ترین اندرزها آنهایست که اندوهی فراوان برای بدست آوردنشان کشیده ایماگر نتوانیم همیشه اتفاقاتی راکه در زندگیمان می افتد کنترل کنیم، دست کم می توانیم بر واکنشهای خود نسبت به آن وقایع ، و بر اعمالی که در مقابل آنها انجام می دهیم مسلط باشیمنمی توانم فرمولی برای موفقیت به شما بدهم، اما می توانم فرمول شکست را در اختیارتان قرار دهم و آن این است: برای خوشنود کردن دیگران تلاش کنیدبه من یک کارمند ساده اما باهدف بدهید، تا به شما انسانی تحویل بدهم که تاریخ را دگرگون می سازد. یک قهرمان بی هدف به من بدهید، یک کارمند ساده تحویلتان میدهموارد مبارزاتی شوید که آنقدر بزرگ باشند که به حساب آیند و آنقدر کوچک باشند که بتوانید در آنها پیروز شویدبرای موفق شدن باید اول باور کنیم که می توانیمبزرگی در این نیست که کجا ایستاده باشیم، به این است که به کدام جهت در حرکت باشیم. گاهی باید در جهت باد و گاهی مخالف با آن حرکت کنیم. آنچه مهم است این است که باید حرکت کنیم، نه اینکه بی اراده در گوشه ای بنشینیمجوان ها چون نمی دانند چطور محتاط باشند، به ناممکن اقدام می کنند و نسل به نسل به آن دست می یابند


کارهایی را باید انجام دهیم که خودمان به آن معتقدیم، نه آنچه مردم فکر می کنند. این قانون که هم در زندگی فکری و هم عملی دشوار می نماید، تفاوت بین پستی و بزرگی را ایجاد می کند. این کار از این جهت دشوار است که همیشه آدم هایی وجود دارند که فکر می کنند بهتر از شما می دانند وظیفه تان چیست. برای زندگی کردن در جمع، راحت تر این است که دنبال حرف دیگران برویم و برای زندگی کردن در عزلت و تنهایی راحت تر این است که بر حسب اعتقادات خودمان زندگی کنیم. اما انسان عالی مرتبه کسی است که در میان جمعیت، استقلال شخصی خود را حفظ کنداکثر شکست ها نصیب کسانی شده است که نمی دانستند فاصله شان تا موفقیت چقدر نزدیک است و دست از کار کشیده اندوقتی به پول، تحسین دیگران، و شهرت بی علاقه شدید، در نوک قله موفقیت قرار گرفته ایدکار را به این خاطر انجام دهید که کار خوبی است، نه اینکه چون فرصتی برای موفقیت به شما می دهدبهای موفقیت، کار و تلاش زیاد است. من فکر می کنم اگر شما بتوانید بهای آن را بپردازید، در هر کاری موفق خواهید شداین آزمایش نهایی یک انسان باشخصیت است: احترام او برای افرادی که هیچ ارزشی برای او ندارندافراد خوب از این جهت خوب هستند که حکمت و دانش خود را از طریق شکست به دست آورده اند. خیلی کم پیش می آید که کسی معرفت خود را از موفقیت به دست آوردساکنان دریا پس از مدتی صدای امواج را نمی شنوند... چه تلخ است قصه ی عادتاین منتقد نیست که اهمیت دارد، یا کسی که از قهرمانان اشکالتراشی می کند. مهم همان کسی است که در میدان وجود دارد و صورتش از عرق، گرد و و خاک و خون پوشیده شده، کسی که دلاورانه می جنگد، اشتباه می کند و هر از گاهی خسته میشود. کسی که معنای اشتیاق و فداکاری را می داند و خود را در راهی با ارزش فنا می کند. کسی که اگر هم شکست بخورد، در اوج تلاش و مبارزه شکست خورده است و هیچگاه با کسانی که نه معنای پیروزی را می دانند و نه شکست را همنشین نیست

شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 2:10 ::  نويسنده : حامد پاشا

يك آمارگيري جالب!!!


1-ظرفيت كلي ساخت و توليد از سال 87 تا 89 سير نزولي داشته!
2-ظرفيت كلي تبديل انرژي در سالهاي اخير هميشه بيشتر از طراحي كاربردي بوده , اما در سال 89 طراحي كاربردي از تبديل انرژي سبقت گرفت.
3-ظرفيت پذيرش تبديل انرژي و طراحي كاربردي هميشه رو به افزايش بوده.
4-ظرفيت ساير گرايشها(خودرو , بيومكانيك , دريا, تسليحات , ...) از سال 88 به 89 يك جهش چشمگير داشته.
5-در سال 86 به 87 بيشترين افزايش ظرفيت را داشتيم. (338 نفر)
6-افزايش كلي ظرفيت از سال 86 به 87 ,30% - از سال 87 به 88 ,4% - از سال 88 به 89 ,15% بوده است.
7-از سال 86 تا 89 ,627 نفر به ظرفيت پذيرش كلي مكانيك اضافه شده (يعني 56%)
8-و اما جالبترين نكته!
در سال 86 ظرفيت پذيرش كلي مكانيك 1128 نفر بوده, طبق آمار موسسه پارسه , رتبه آخرين فردي كه در اين موسسه بوده و پذيرفته شده 1080 بوده.(يعني 48 نفر مانده به آخر)
در سال 87 ظرفيت پذيرش كلي مكانيك 1466 نفر بوده, طبق آمار موسسه پارسه , رتبه آخرين فردي كه 
در اين موسسه بوده و پذيرفته شده 1356 بوده.(يعني 110 نفر مانده به آخر)
در سال 88 ظرفيت پذيرش كلي مكانيك 1525 نفر بوده, طبق آمار موسسه پارسه , رتبه آخرين فردي كه
در اين موسسه بوده و پذيرفته شده 1488 بوده.(يعني 37 نفر مانده به آخر)
در سال 89 ظرفيت پذيرش كلي مكانيك 1755 نفراست.

البته آمار بند 8 مربوط به افرادي هست كه در موسسه پارسه بودند و احتمالا افراد ديگري هم بودند كه با رتبه هاي پايين تر هم قبول شدند.همچنين در اين آمار قبولي در دانشگاههاي با شرايط خاص در نظر گرفته نشده.

نتيجه منطقي و رياضي : امسال كساني كه رتبه حدود 1600 دارند بايد براحتي قبول شوند.از رتبه حدود 1600 تا 1700 بايد به قبولي اميدوار باشند.البته رتبه هاي بالاتر هم براي دانشگاههاي با شرايط خاص شانس دارند.

شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 2:10 ::  نويسنده : حامد پاشا

معرفي رشته مهندسي مكانيك 

 

مهندسي مكانيك را شايد به توان از ديدگاه تنوع موضوعات تحت پوشش ، جامع­ترين رشته مهندسي به شمار آورد. چون رشته مهندسي مكانيك در برگيرنده همه علوم و فنون است كه با ، تبديل حركت و انجام كار ، توليد و ساخت قطعات و ماشين آلات و به كارگيري مواد گوناگون در ساخت آنها و همچنين طراحي و كنترل سيستم­هاي مكانيكي ، حرارتي و سيالاتي مرتبط مي­باشد. به عبارت ديگر محاسبات فني ، مدل سازي و شبيه سازي ، طراحي و تهيه نقشه­ها ، تدوين روش ساخت، توليد و آزمايش تمامي ماشين آلات و تأسيسات موجود در دنيا، با تكيه بر توانايي­هاي مهندسان مكانيك انجام مي­گيرد. مهندسي مكانيك داراي گرايش­هاي مهم طراحي كاربردي جامدات، حرارت و سيالات ، ساخت و توليد است.

 

گرايش ساخت و توليد :

يك قطعه بايد به چه روشي ساخته شود تا داراي توليدي سريع و ارزان و همچنين كيفيت مناسب و وقت و كارايي مطلوب باشد؟ پاسخ به اين سوال مهم بر عهده مهندسان گرايش ساخت و توليد است. گرايش ساخت و توليد به زمينه­هاي كاربردي مهندسي مكانيك مي­پردازد و مهندس اين گرايش در زمينه شكل دادن فلزات، طراحي و قالب­ها و ساخت قطعه­هاي گوناگون فعاليت مي­كند.

 

گرايش طراحي كاربردي :

گرايش طراحي كاربردي به بررسي انواع نيروها، حركتها و تأثير آنها بر اجزاء مختلف ماشين مي­پردازد. در واقع مهندس طراحي جامدات با توجه به نيازهاي جامعه، دستگاهها و ماشين­هاي مختلف را طراحي مي­كند. هر ماشين از دو قسمت متحرك و ثابت تشكيل شده است . حال بررسي اين مطلب كه حركت مورد نياز ماشين از چه راهي تأمين شده و چگونه از منبع توليد به جايگاه مورد استفاده انتقال پيدا كند و بالاخره چگونه از اين حركت استفاده گردد تا بيشترين بازدهي را داشته باشد، در حيطه وظايف مهندسي طراحي جامدات است.همچنين ابداع و پيش بيني دستگاه تنظيم ماشين آلات نيز از مسايل مطرح در اين گرايش مي­باشد.

در واقع مهندس طراح جامدات بايد تمامي نيروها و گشتاورهايي را كه به هر عضو ماشين وارد مي­شود بررسي كرده و بهترين حالت قطعه مورد نظر را براي تمامي آن نيروها و گشتاورها و همچنين براي داشتن بهترين كارايي به دست آورده و كارايي مناسب آن قطعه را در زمان طولاني تضمين كند.طراحي سيستم، طراحي ماشين هاي تراش، فرز، چاپ و قسمت­هاي تعليق ، سيستم­هاي انتقال قدرت و ديناميك يك خودرو ، توسط مهندسان اين گرايش طراحي مي­شود . همچنين يك هواپيما قسمتهاي مربوط به فرود ، پرواز، كنترل پرواز به نحوي مربوط به طراحي جامدات مي­گردد.

دكتر قرشي استاد دانشگاه صنعتي شريف نيز در معرفي اين گرايش مي­گويد:

گرايش طراحي جامدات به طراحي ماشين آلات و اجزاي آنها، ارتعاشات ماشين آلات، ديناميك آنها و كنترل سيستم­ها مي­پردازد. گفتني است كه دو گرايش طراحي جامدات و حرارت و سيالات بسيار نزديك به هم هستند و تنها در 20 واحد درسي با يكديگر تفاوت دارند. بنابراين فارغ التحصيلان آنها نيز توانايي­هاي مشترك زيادي دارند.

 

گرايش تبديل انرژي :

همان طور كه از نام اين گرايش پيداست مهندسان مكانيك گرايش تبديل انرژي به مسايل مربوط به حرارت و سيالات مي­پردازد . به عبارت ديگر در اين رشته عوامل موثر بر خواص مختلف حركت سيال بخصوص سيال داغ مطالعه شده و اثر عبور سيال بر محيط محل عبور مانند نيروهايي كه در اثر عبور خود در محل ايجاد مي­كند و يا طول­هاي ناشي از اثر افزايش و يا كاهش دما در اعضاي مختلف يك دستگاه ، بررسي مي­شود . همچنين از دروس اصلي اين رشته مي­توان به مكانيك سيالات اشاره كرد كه نيروهاي وارد بر جسم متحرك در سيال را بررسي مي­كند.

گرايش حرارت و سيالات به فيزيك حرارت و مكانيك سيالات مي­پردازد و وظيفه­اش تحليل و طراحي سيستم­ها از ديدگاه حرارتي و سيالاتي است . براي مثال در طراحي يك موتور احتراق داخلي، مسائل مربوط به تبديل حرارت و انرژي ، انتقال حرارت، حفظ موتور در حرارت مناسب و سرد نگه داشتن موتور توسط يك مهندس مكانيك حرارت و سيالات بررسي مي­شود.همچنين مسايل مربوط به تأسيسات ساختمان و راكتورها، انتقال آب ، نفت و گاز ، طراحي نيروگاههاي مختلف، طراحي توربو ماشين­ها ( ماشين­هاي دوار) مثل توربين­هاي بخار، توربين­هاي گاز و فن گويل­ها به گرايش سيالات مربوط مي­شود. دانشجويان اين گرايش در زمينه تهويه مطبوع، دستگاههاي آب و فاضلاب و گرم كننده ساختمان­ها و به طور كلي مباحث « تأسيساتي » مطالعه مي­كنند. در ضمن در اين رشته مباحث مربوط به طراحي نيروگاهها، موتورهاي احتراق داخلي و طراحي انواع موتورهاي درون سوز اتوميبل­ها مطالعه مي­گردد.

 

گرايش مكاترونيك :

انجمن مكاترونيك ايران ، با توجه به كاربرد روزافزون اين علم در جهان، از بهمن 1383 با اهداف زير تشكيل شده است:

 • گسترش و ارتقاي علم مكاترونيك در كشور
 • ايجاد شبكه ارتباطي ميان صاحب نظران ، محققان و كارشناسان مكاترونيك
 • بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه­هاي مرتبط با علم مكاترونيك

مكاترونيك تفكري جديد در طراحي و توليد محصولات صنعتي با تركيبي توامان از مهندسي مكانيك ، الكترونيك ، كامپيوتر ، سيستم­هاي كنترل و فناوري اطلاعات است. مكاترونيك به مهندسان اين توان را مي­دهد تا با يكپارچه­سازي حوزه­هاي تخصصي ياد شده، از اولين مراحل طراحي و توليد ، به خلق محصولاتي با كيفيت بهتر ، قابليت اعتماد بالاتر ، هزينه كمتر و در زمان كوتاه­تر بينديشند.

 

گرايش مهندسي پزشكي  بيومكانيك

تقريباً در اوايل دهه 70 ميلادي ، جامعه بين المللي واژه « بيومكانيك» را براي دانش مطالعه سيستم­هاي حياتي از ديد مكانيكي انتخاب نمود. بيومكانيك  از ابراز مكانيك براي مطالعات آناتوميكي و بررسي كاركرد اندام حياتي استفاده مي­كند. اين علم طيف گسترده­اي را از مطالعه تئوري تا كاربردهاي عملي مي­پوشاند.

مطالعه كامل مكانيك شامل دو موضوع اساسي مي­باشد: استاتيك، كه مطالعه اجسامي است كه ، در اثر نيرويي كه بر آن­ها اعمال مي­شود، در حال سكوني يا وضعيت تعادل باقي مي­مانند و ديناميك ، كه مطالعه اجسام متحرك است. ديناميك را به نوبه خود مي­توان به زير گروههاي سينماتيك و سينتيك تقسيم بندي نمود. سينماتيك را مي­توان علم حركت ناميد، زيرا اين علم، در مورد روابطي بحث مي­كند كه مابين جابجايي­ها، سرعت­ها و شتاب­ها در حركت انتقالي و دوراني وجود دارند. اين علم با نيروهاي درگير كاري ندارد بلكه فقط به توصيف حركت ناشي از آن­ها مي­پردازد. سينتيك در مورد اجسام متحرك و نيروهايي بحث مي­كند كه عمل مي­نمايند تا ايجاد حركت كنند. اما سوالي كه ممكن است در اين قسمت مطرح شود اين است كه وارد كردن علم مكانيك در حوزه مباحث زيستي و حياتي چه ثمري دارد؟ و اگر علمي به نام بيومكانيك وجود نمي­داشت ، چه اتفاقي رخ مي­داد؟

براي پاسخ به اين گونه سوالات و روشن شدن ضرورت وجود دانش بيومكانيك چند مثال مي­زنيم:

رشد و نمو در انسان از آغاز توليد شروع مي­شود و به صور مختلفي در بخش­هاي متفاوت بدن، در تمام طول حيات ادامه مي­يابد. نيروهاي مكانيكي مي­توانند اثر عمده­اي بر رشد بدن ايجاد كنند. نيروهاي عمود بر بدن به آن اجازه دهند تا به يك روش نمونه رشد كند. براي مثال ساختار داخلي كلي استخوان عمدتاً با تعداد دفعات بارگذاري بر روي استخوان كنترل مي­شود. حال فرض كنيد در زمان رشد سريع، نيروهايي غيرطبيعي بر بدن وارد شود، اين مسئله مي­تواند منجر به الگوهاي رشد غيرعادي شود. اگر بتوانيم تعيين كنيم كه يك تغيير شكل چگونه ايجاد شده يا مي­شود، قادر خواهيم بود تا نيروهاي تغيير شكل دهنده را رفع كنيم و نيروهايي را به كار بريم كه مي­توانند فرآيند را معكوس نموده و آن را تصحيح نمايند. درمان بسياري از تغيير شكل­هاي مادرزادي و غيرمادرزادي توسط ابزار آلات توانبخشي نظير ارتزها، نمونه­­هايي براي فهم اصول بيومكانيكي به كار رفته در رشد و نمو مي­باشند.

 

گرايش سيستم محركه خودرو :

سيستم محركه خودرو عبارت است از مجموعه­اي كه قدرت را از موتور دريافت كرده و آن را به چرخهاي محرك ارسال مي­كند. در اين رشته دروس مربوط به اين مجموعه مطالعه مي­شود و در تمامي رشته­هاي مربوط به خودرو فقط صرف بر بهينه كردن مجموعه خودرو مي­باشد براي مثال اين مجموعه شامل گيربكس و ديفرانسيل مي­باشد و به بررسي انواع نيروها، حركتها و تأثير آنها بر اجزاء مختلف ماشين مي­پردازد.

 

گرايش طراحي سيستم تعليق ، ترمز و فرمان :

اين رشته نيز همانطور كه از اسمش پيداست مربوط به مجموعه خودرو مي­باشد. اين رشته نيز براي بهينه كردن مجموعه خودرو در زمينه تعليق و ترمز و فرمان مي­باشد. نحوه بهينه كردن و نيز دروس مربوط به طراحي و تحليل اين مجموعه در اين گرايش مورد بررسي قرار مي­گيرد. در واقع در اين مجموعه بايد تمامي نيروها و گشتاورها و همچنين كارايي مناسب قطعه را تضمين كنند.

 

گرايش سازه بدنه خودرو :

اين رشته نيز مربوط به بدنه خودرو مي­باشد و اين گروه نيز طراحي و تحليل­هاي مربوط به بدنه خودرو را تضمين مي­كنند. و نيز راههايي براي بهينه كردن اين مجموعه را مورد بررسي قرار مي­دهند.

 

شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 2:9 ::  نويسنده : حامد پاشا
سراسري 

 

 

اين مجموعه شامل رشته‌هاي زير مي‌باشد: 
1-ساخت و توليد 
2-طراحي كاربردي 
3-تبديل انرژي 
4-مهندسي پزشكي- بيومكانيك 
5-سيستم محركه خودرو 
6-طراحي سيستم‌هاي تعليق، ترمز و فرمان 
7-سازه بدنه خودرو 
8-مكاترونيك 
9-علمي كاربردي مديريت صنايع چاپ

 

 

آزاد

 

 

اين مجموعه شامل رشته هاي زير است: 
1- مهندسي مكانيك- تبديل انرژي 
2- مهندسي مكانيك- ساخت و توليد 
3- مهندسي مكانيك- طراحي كاربردي

 

 

معرفي رشته مهندسي مكانيك درمقطع كارشناسي ارشد

گرايش‌ها و ابعاد مختلف اين رشته در كارشناسي ارشد 
مهندسي مكانيك در مقطع كارشناسي ارشد داراي هفت گرايش اصلي است: 
مهندسي مكانيك – طراحي كاربردي 
مهندسي مكانيك – تبديل انرژي 
مهندسي مكانيك – ساخت توليد 
مهندسي مكانيك – بيومكانيك 
مهندسي مكانيك – سيستم محركه خودرو 
مهندسي مكانيك – سيستم‌هاي تعليق ترمز و فرمان 
مهندسي مكانيك – سازه بدنه خورد 
همچنين فارغ‌التحصيلان مهندسي مكانيك مي‌توانند براي دوره كارشناسي ارشد خود ۳ گرايش فرعي مهندسي مكانيك را نيز انتخاب كنند: 
سيستمهاي انرژي و محيط زيست 
انرژي هسته‌اي 
مهندسي دريا 
* توانايي‌هاي لازم براي داوطلبان اين رشته 
مكانيك بهشت رياضيات است. اين جمله زيبا از “لئوناردو اولر” رياضيدان بزرگ سوئيسي بنيان‌گذار ارتباط تنگاتنگ رياضيات با مكانيك است و همچنين مكانيك بخشي از علم فيزيك است. به همين دليل دانشجوي مهندسي مكانيك بايد در دو درس رياضي و فيزيك قوي بوده و همچنين از هوش استعداد و قدرت تجسم خوبي برخوردار باشد. يك مهندس مكانيك بنا به مقتضيات رشته خود مي‌بايست در محيط‌هاي توليدي و در كارخانه‌ها اكثراً مشغول له كار گردد و در نتيجه بايد توانايي كار در محيط‌هاي شلوغ و پرسروصدا و خشن و دور از شهر را داشته باشد. 
توضيحي پيرامون هر گرايش

مهندسي مكانيك – طراحي كاربردي 
هدف تربيت متخصصاني است كه بتوانند در مراكز توليد و كارخانه‌ها اجزاء و مكانيزم‌هاي ماشين آلات مختلف را طراحي كنند. در اين گرايش به بررسي انواع نيروها، حركت‌ها و تأثير آنها در اجزاء مختلف ماشين پرداخته شده و بهترين حالت قطعه مورد نظر براي تمامي آن نيروها و گشتاورها براي برداشتن بهترين كارايي در عمر مناسب طراحي مي‌گردد.

مهندسي مكانيك – تبديل انرژي 
اين رشته در به كار بردن علوم و تكنولوژي مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سيستمهايي كه اساس كار آنها مبتني بر تبديل انرژي انتقال حرارت و جرم است به متخصصان كارايي لازم را مي‌دهد و آنها را جهت فعاليت در صنايع مختلف مكانيك در رشته حرارت و سيالات آماده مي‌سازد.

مهندس مكانيك – ساخت و توليد 
هدف ترتيب كارشناساني است كه با به كار بردن تكنولوژي مربوط به ابزارشناسي و ابزارسازي، ريخته‌گري، جوشكاري، فرم دادن فلزات و … كارگاه يا كارخانه‌هاي توليدي آماده كار در زمينه ساخت و توليد ماشين‌آلات صنايع را طراحي كنند.

مهندسي مكانيك – بيومكانيك 
بيومكانيك در واقع كاربرد علم مكانيك در بيولوژي (زيست‌شناسي) مي‌باشدو در بيومكانيك هدف درك مكانيزم سيستمهاي زنده است. در مورد يك اورگانيزم هم بيومكانيك كمك به درك عملكرد طبيعي آن تخمين تغييرات در اورگانيزم و پيشنهاد روشهاي مصنوعي در مورد آن مي‌نمايد. 
گرايش بيومكانيك توانايي طراحي و ساخت تجهيزات و مواد لوازم پزشكي ايمپلنت‌ها اورتزها و پروتزهاي مناسب و سازگار با بدن موجود زنده‌ را به متخصصان مي دهد.

مهندسي مكانيك – سيستم محركه خودرو – سيستم‌هاي تعليق ترمز و فرمان – سازه بدنه خودرو 
هدف تربيت متخصصاني در زمينه‌‌هاي مختلف اجزاء خودرو براي طراحي خودروهايي با مصرف سوخت و آلودگي بهينه و راحتي و آسايش بيشتر سرنشين و عمر مناسب در كاربردهاي مختلف خودروها مي‌باشد.

سيستمهاي انرژي و محيط زيست 
هدف تربيت متخصصاني براي طراحي سيستمهاي بهينه مصرف سوخت بر اساس معيارهاي اقتصادي مي‌باشد. متخصصان اين رشته با واحدهاي مربوط به اقتصادي كه مي‌گذرانند بحث‌هاي مكانيكي مورد نيازي كه فرا مي‌گيرند به طراحي سيستمهاي انرژي بر اساس بهينه مصرف انرژي و بهينه آلودگي محيط زيست مي‌پردازند.

مهندسي هسته‌اي 
هدف تربيت متخصصاني براي طراحي و استفاده از انرژي هسته‌اي است و به ۳ گرايش پرتوپزشكي، طراحي راكتور و چرخ سوخت تقسيم مي‌شود كه در گرايش راكتور به تكنولوژي توليد سوخت هسته‌اي بر اساس طراحي راكتور مناسب و ديناميك راكتور صورت مي‌گيرد. درگرايش چرخه سوخت به فرآيندهاي سوخت هسته‌اي از استخراج از معدن تا لحظه‌اي كه به سوخت تبديل مي‌شود پرداخته مي‌شود و در گرايش پرتوپزشكي به استفاده از انرژي هسته‌اي در كاربردهاي پزشكي از جمله MRI و CT scan و … پرداخته مي‌شود:

مهندسي دريا 
هدف تربيت متخصصاني است كه به طور تخصصي در ارتباط با كشتي و سازه‌هاي دريايي مثل اسكله‌ها و سكوهاي نقتي متحرك مطالعه مي‌كنند و طراحي بدنه، استحكام بدنه، سيستم‌هاي موتور گيربكس، پايداري كشتي در مقابل امواج جانبي كشتي و طراحي مربوط به ناوبري (مسيريابي كشتي) مي‌پردازند.

گرايش‌هاي اين رشته در مقطع ليسانس 
رشته مهندسي مكانيك داراي سه گرايش، طراحي جامدات، حرارت و سيالات و ساخت و توليد در مقطع ليسانس است كه گرايش طراحي جامدات به بررسي انواع نيروها، حركتها و تأثير آنها در اجزاء مختلف ماشين مي‌پردازد و مهندس طراح جامدات با توجه به نيازهاي جامع، دستگاهها و ماشين‌ها مختلف را طراحي مي‌كند. گرايش حرارت و سيالات به تحليل و طراحي سيستم از ديدگاه حرارتي سيالاتي مي‌پردازد و مهندس طراح سيالات به طراحي سيستمهاي برودتي و حرارتي و تأسيساتي در ساختمان‌ها و اماكن مي‌پردازد. گرايش ساخت توليد به مسائل مربوط به ساخت بهينه و توليد با كيفيت بالا مي‌پردازد و بيشتر به حل موضوعات و مشكلات فرآيندها و دستگاههاي ساخت و توليد مي‌پردازد.

رشته مهندسي مكانيك 
زمينه‌هاي اشتغال دانش مكانيك دانش زندگي است. در هر مجتمع و كارگاه صنعتي نياز به فارغ‌التحصيل اين رشته امري ضروري و مشهود است و با توجه به حركتهاي صنعتي اين چند ساله اخير كشور، مهندسين مكانيك بيش از پيش در گرداندن چرخ صنعت دخيل شده‌اند و راه همواره براي رشد و ترقي آنها باز است.

بازار كار در خارج از كشور 
چشم انداز شغلي مهندسان در خارج كشور نيز بسيار اميدبخش و با استحكام است. براي مثال در ايالات متحده آمريكا رشد شغل‌ها و حرفه‌هاي مربوط به مهندسي مكانيك هر سال حدود ۱۶% (۳۵ هزار شغل) است و انتظار مي‌رود اين آهنگ رشد تا چند سال آينده هم حفظ شود. مهندسان مكانيك از روزگاران گذشته تا به امروز اغلب در بخش‌هاي صنعتي نقش عمده‌اي ايفا كرده و مي‌كنند. 
همچنين صنعت پزشكي و داروسازي فرصت‌هاي شغلي جديد و هيجان‌انگيزي را براي مهندسان مكانيك به وجود آورده‌اند تا نيروها و دانش‌هاي زيستي را در هم بياميزند.

در چه صنايعي مي‌توانند مشغول به كار شوند 
يك مهندس مكانيك در حال حاضر در زمينه‌هاي مختلفي مي‌تواند فعاليت كند كه از آن جمله مي‌توان به موارد زير اشاره كرد: 
- طراحي و ساخت تمامي ماشين‌آلات و قطعات آنها، اعم از ماشين‌آلات توليدي تمامي صنايع، لوازم خانگي و تجهيزات پزشكي. 
- طراحي و ساخت تجهيزات و سيستمهاي انتقال و تصفيه آب، سيستم‌هاي مكانيكي و كنترلي پالايشگاه‌ها و كارخانجات شيميايي. 
- طراحي و ساخت تأسيسات حرارتي و برودتي ساختمانها و اماكن، بالابرها و آسانسورها و سيستم‌هاي حمل و نقل. 
- ساخت ماشين‌آلات تلغيظ و بازيافت مواد مثل كمارخانجات قند، كاغذسازي، سيمان، نساجي، نمك و كنستانتره. 
- طراحي و ساخت وسايل و تجهيزات حمل و نقل زميني، دريايي و هوايي. 
- ساخت تجهيزات دفاعي مانند تانك، راكت، اژدر و پلهاي متحرك. 
- ساخت روبات‌ها، بازوهاي مكانيكي و سيستم‌هاي توليد. 
- در ضمن يك مهندس مكانيك مي‌تواند به‌عنوان كارشناس و مشاور فني در بانك‌ها، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و بيمه و شركت‌هاي بازرسي و نظارت امور بين‌المللي فعاليت بكند.

شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 2:8 ::  نويسنده : حامد پاشا

منابع كنكور كارشناسي ارشد مهندسي مكانيك:

اين متن را براي انتقال تجربيات كنكورهاي گذشته براي كنكوريهاي 91 به اونور نوشتم. اميدوارم مثمر ثمر واقع بشه:

 

 

مجموعه زبان انگليسي:


1-زبان عمومي:

اگر تافل زبان نداريد يا در سطح بالايي نيستيد،به هيچ وجه وقت خود را با خواندن كتابهايي مثل 504 و..... تلف نكنيد.
اگر به درصد رتبه هاي زير 100 نگاه كنين،ميبينين كه اكثرا زبان را سفيد ميگذارند، مگر كسيكه هدفش قبولي در مهندسي پزشكي است


2- زبان تخصصي:
اين درس هم نياز به هيچ مرجعي ندارد.
اگر در دوران تحصيل ، لغات تخصصي به گوشتان خورده باشد، مي‌توانيد جواب دهيد.
از اين قسمت معمولاً سه متن به صورت درك مطلب،در كنكور ميدهند كه بسيار وقت گير است و خواندن بيشتر از يك متن،توصيه نميشود

 

 

مجموعه رياضيات:

1- رياضيات 1و2:

براي اين دو درس،اگر از تابستان شروع به خواندن ميكنيد،حتما كتاب هاي مسعود آقاسي را بخوانيد،بدون نياز به هيچ چيز ديگري.

اما اگر فرصت كافي ندارين،براي رياضيات 1 كتاب گاج و براي رياضيات 2 كتاب پوران پژوهش تا حد خوبي،كفايت ميكنند.


2-معادلات ديفرانسيل:

براي تمامي گرايش ها،كتاب معادلات ديفرانسيل گاج،يك كتاب فوق العاده عالي است.
كتابي با حجم كم،اما بسيار پر محتوا.

با خواندن آن به راحتي ميتوانيد همه تست هاي معادلات را بدون استثنا جواب دهيد.


3-رياضيات مهندسي:

رياضي مهندسي،معتقدي (پارسه) دو جلد كتاب داره (درس + تست).

حتما درس را كامل مطالعه كرده و سپس تست هاي تاليفي را حل كنيد.

آنگاه به سراغ جلد دوم رفته و تست هاي سالهاي گذشته رياضيات مهندسي رشته هاي برق و مكانيك را هم حل كنيد.


كتاب رياضيات مهندسي محمود كريمي انتشارات نصير هم كتاب هاي بسيار خوب و با تشريح بيشتر هستند.

 

 

مجموعه حرارت و سيالات:


1- ترموديناميك و مكانيك سيالات:

بدون شك كتابهاي دو جلدي راهيان ارشد براي اين دو درس بهترين منبع است.
حتما ابتدا يكبار درس و تست هاي داخل كتاب را حل كنيد و يك دور كتاب ها را تمام كنيد.

سپس تست هاي مكانيك+ تست هاي مهم مهندسي شيمي+ عمران را حتما حل كنيد.2- انتقال حرارت:

كتاب انتقال حرارت پوران پژوهش، نوشته دكتر محمد سميع پور.

كتاب بسيار خوبيست، فقط حتما علاوه بر مكانيك، تست هايي از مهندسي شيمي هم حل شود.

 

 

مجموعه جامدات:

1-استاتيك:

استاتيك بهترين و تنها مرجع مورد اعتماد كتاب مريام است.

مطالعه كامل درس و حل اكثر مثالهاي مهم انتهاي هر بخش حتما توصيه ميشود.

سوالات كنكور استاتيك معمولا تكراري نيست به دليل گستردگي مسائل مريام.
استاتيك شايد تنها درسي باشد كه فرمول خاصي ندارد و تنها با حل تحليلي مسئله ميتوان به جواب رسيد.


2- مقاومت مصالح:

تنها يك كتاب،مقاومت پوران پژوهش نوشته محمد حسن نائي.

كتابيكه اگر كامل بر آن مسلط شويد قادر به پاسخگويي همه تست هاي مقاومت خواهيد بود.

ابتدا درس اين كتاب را كامل بخوانيد.

سپس فقط مثال هاي حل شده را مطالعه كنيد.

به هيچ وجه تست هاي تكميلي را نزنيد،فقط تست هاي مكانيك + تست هاي مهم عمران كفايت ميكنه.

در اين درس مسئله مهم،مرور پي در پي درس و مثالهاي حل شده و تست هاي مهم است.3- طراحي اجزا:
تنها يك كتاب، طراحي اجزاي راهيان ارشد نوشته روح‌اله حسيني. هم متن كاملي داره و خوب درس را ياد ميده و هم تستهاي كامل و زيادي داره. مثلاً تستهاي كارداني به كارشناسي را هم پوشش ميده.

 نكته جالب اينجاست كه همه سوالات كنكور امسال (90) داخل اين كتاب بود

اما اگر وقت نمي‌كنيد كلش را بخونيد حتماً فصلهاي معيارهاي شكست، خستگي و چرخ‌دنده‌ها را بخونيد.

 

 

مجموعه ديناميك و ارتعاشات


1- ديناميك: 

اول بگم كه اين درس علاوه بر خوندن نياز به تمرين و تست زدن زيادي داره و بايد پس از اينكه درس را ياد گرفتيد تا ميتونيد نمونه سوال گير بياريد و تست بزنيد و ... . اين درس خيلي مهمه، چرا كه پيش نياز درسهاي ديناميك ماشين و ارتعاشات و كنترل هم هست.


كتاب راهيان ارشد نوشته روح‌اله حسيني خيلي از اين لحاظ كامله. هم تستهاي مكانيك را داره و هم هوافضا و مكاترونيك و بعضاً تست تاليفي هم داره.2- ارتعاشات:
با كتاب ارتعاشات جباري پوران پژوهش،نميشه بيشتر از دو تا سه تست زد. بايد مفاهيم ارتعاشات را خوب ياد بگيريد كه كتاب ارتعاشات رائو براي فقط درس و حل مسئله سري شومز (ستو) تقريبا مناسب است. البته كتاب ارتعاشات صالحي پور و حسيني هم خوبه. هم خوب آموزش داده و هم مثال زياد داره و هوافضا را هم شامل ميشه. در حال حاضر بهترين منبع همين كتابه

اما اين درس منابع زيادي دارد،كه خواندنش خيلي وقت ميگيرد.

به هرحال همين تعداد كتابها با توجه به زمان كافيست.3- ديناميك ماشين:
باز هم مثل دو درس اول اين قسمت (ديناميك و ارتعاشات) كتاب راهيان ارشد (نوشته حسيني). واقعاً هم از نظر درس و هم از نظر تست كامله و از رجوع به ساير مراجع مثل مارتين و ... بي‌نياز ميشيد. فقط سعي كنيد همه مسائل را بتونيد خودتون حل كنيد و يا حداقل نگاهي بهشون بندازيد. راه حلش دستتان مياد.


4-كنترل اتوماتيك:
تا 89 اگر كسي كتاب كنترل آرياز برادراني را ميخواند،راحت ميتوانست 3 تا 4 سوال كنترل را جواب دهد.

اما براي ارشد89 قضيه فرق كرد و فرم سوالات عوض شد!!!!

اما به هر حال كاملترين مرجع همين كتاب است،البته جزوه پارسه هم كنارش خوب است.

چون كتاب آرياز بعضي مسائل مكانيكي و سيالاتي را ندارد.

 

و اما ساخت و توليد:

1- سيستمهاي اندازه گيري : 
منبع : جزوه امير كبير، كتاب سيستم هاي اندازه گيري نوشته حرير پوش. منبع ديگر كتاب زبان اصلي : Metrology for Engineers از J.F.W.Galyer و C.R.Shotbolt مي باشد.
2- اونيورسال عمومي ( ماشين ابزار) 
كتاب زبان اصلي : Technology of Machine Tools مي باشد.
3- توانايي ماشينكاري : 
كتاب درسي به همين نام نوشته دكتر محمدرضا رازفر انتشارات دانشگاه صنعتي اميركبير
4- متالورژي ( علم مواد ) : 
منبع : كتابي با عنوان ( علم مواد ) نوشته تويسركاني انتشارات دانشگاه صنعتي اصفهان 
در ضمن كتابهاي ديگري نيز در اين زمينه وجود دارد از جمله : كتاب متالورژي حرارتي اونر كه البته به زبان فارسي نيز ترجمه شده است. و نيز كتاب علم مواد نوشته گلعذار
5- عمليات حرارتي : 
منبع : كتاب عمليات حرارتي فولاد ها
6- جوشكاري تخصصي : 
جزوه جوشكاري دكتر دكتر ستاري فر عضو هيأت علمي دانشگاه اميركبير مي باشد.
7- ماشينهاي CNC : 
نشر طراح چندين كتاب مختلف با عنوانهاي مشابه در اين زمينه منتشر كرده است.
8- قيد و بند ( جيگ و فيكسچر) : 
جزوه امير كبير .
9- قالب پرس : 
منبع اصلي جزوه امير كبير ،كتاب قالب هاي برش نشر طراح
10- هيدروليك و پنوماتيك : 
منابع : جزوه درسي ( بصورت كتاب ) نوشته دكتر رضاعي عضو هيأت علمي دانشگاه اميركبير 

11- توليد مخصوص: 
منابع: جزوه درسي دكتر عبداله عضو هيأت علمي دانشگاه اميركبير
كتابي با عنوان (( روشهاي مدرن ماشينكاري )) از نشر طراح 
12- مديريت توليد: 
مديريت صنعتي(فصل 11:مذيريت توليد) نوشته دكتر حدادي اصل (دانشيار دانشگاه صنعتي اميركبير)

شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 2:6 ::  نويسنده : حامد پاشا

سلام خدمت همه دوستان مكانيكي عزيز:

در اين پست به تحليل كنكور ارشد مهندسي مكانيك در سالهاي 88 و 89 پرداختيم. اميدواريم مثمر ثمر واقع بشه!!!

 

 http://www.mediafire.com/?bbzrkmqu2mqv9by

 

با آرزوي موفقيت براي پشت كنكوريهاي عزيز

Cool

شنبه یازدهم شهریور 1391 :: 2:6 ::  نويسنده : حامد پاشا

مهندسي مكانيك چيست؟

مقدمه

مهندسي مكانيك

رشته مهندسي مكانيك را شايد بتوان از نقطه‌نظر تنوع موضوعات تحت پوشش، جامع‌ترين رشته مهندسي به شمار آورد. رشته مهندسي مكانيك در برگيرنده تمامي علوم و فنوني است كه با توليد  تبديل و استفاده از انرژي، ايجاد و تبديل حركت و انجام كار، توليد و ساخت قطعات و ماشين‌آلات و به كارگيري مواد مختلف در ساخت آنها و همچنين طراحي و كنترل سيستم‌هاي مكانيكي، حرارتي و سيالاتي مرتبط مي‌باشد،به عبارت ديگر محاسبات فني، مدلسازي و شبيه‌سازي طراحي و تهيه نقشه‌ها ، تدوين روش ساخت ، توليد و آزمايش ماشين‌آلات و تاسيسات مورد استفاده در جهان امروز، با تكيه بر توانايي‌هاي مهندسان مكانيك انجام مي‌گيرد.

تعريف و شرح

مهندسي مكانيك

مهندسي مكانيك شاخه‌اي از مهندسي است كه با طراحي، ساخت و راه‌اندازي دستگاه‌ها و ماشين‌ها سروكار دارد. مهندسي مكانيك نقش به سزايي در بالا بردن امنيّت زندگي، بهبود كيفيّت كلّي زندگي، و نيز ايجاد شور و نشاط اقتصادي ايفا مي‌كند. به جرئت مي‌توان گفت كه مهندسي مكانيك، گسترده‌ترين رشته? مهندسي از نظر دامنه? فعاليّت‌ها و كاربردها است.

مهندسان مكانيك، اصول اساسي نيرو، انرژي، حركت و گرما را به كار برده و با دانش تخصصي خود، سيستم‌هاي مكانيكي و دستگاه‌ها و فرآيندهاي گرمايي را طراحي كرده و مي‌سازند. مهندسان مكانيك، گستره? وسيعي از دستگاه‌ها، فرآورده‌ها و فرآيندها را توليد مي‌كنند؛ به عنوان نمونه:

موتورها و سيستم‌هاي كنترل خودرو و هواپيما، نيروگاه‌هاي الكتريكي، دستگاه‌هاي پزشكي، اجزا و قطعه‌هاي گوناگون از موتورهاي با ابعاد ميكروسكوپي گرفته تا چرخ‌دنده‌هاي غول‌آسا، فناوري ليزر، طراحي و ساخت به كمك رايانه، ماشيني كردن يا خودكارسازي (اتوماسيون) و روباتيك، انواع گوناگوني از فرآورده‌هاي مصرفي از دستگاه‌هاي تهويه? مطبوع گرفته تا رايانه‌هاي شخصي و تجهيزات ورزشي، ماشين‌ها و دستگاه‌هايي كه هر يك از فرآورده‌هاي بالا را به صورت انبوه توليد مي‌كنند.

مي‌توان گفت تقريباً همه جنبه‌هاي زندگي، در ارتباط با مهندسي مكانيك هستند. هر چيزي كه حركت كند يا انرژي مصرف نمايد، احتمالاً يك مهندس مكانيك در طراحي يا ساخت آن نقش داشته است.

مهندسي مكانيك

كاربرد و زير شاخه ها

رشته مهندسي مكانيك داراي واحدهايي ملموس و كاربردي است ولي داشتن شناخت كافي نسبت به اين رشته قبل از انتخاب آن ضروري است. اغلب واحدهاي اين رشته داراي رياضيات ديفرانسيلي پيچيده و تجسم فيزيكي هستند كه منجر به سخت شدن اين واحدها مي شوند. ضمنا واحدهاي كارگاهي و فعاليت در واحدهاي توليدي نيز از ويژگي هاي اين رشته مي باشد كه داوطلبان آن را با محيطهاي صنعتي آشنا كرده و پيوند مي زند.

 

معرفي اجمالي زير شاخه ها:

الف – گرايش مكانيك در طراحي جامدات

هدف تربيت آزمايشگاهي متخصصاني است كه بتوانند در مراكز توليد و كارخانه ها اجزاء و مكانيزم ماشين آلات مختلف را طراحي كنند. دروس اين دوره شامل دروس نظري، آزمايشگاهي، كارگاه و پروژه و كارآموزي است. فارغ التحصيلان مي توانند در كارخانجات مختلف نظير خودروسازي ، صنايع نفت، ذوب فلزات و صنايع غذايي و غيره مشغول شوند و براي اين دوره امكان ادامه تحصيل تا سطح كارشناسي ارشد و دكتري در داخل يا خارج از كشور وجود دارد. موفقيت داوطلبان به آگاهي آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه ، فيزيك و مكانيك همچنين آشنايي و تسلط آنان به زبان خارجي بستگي فراوان دارد. از جمله دروس اين دوره مي توان دروس مقاومت مصالح، طراحي و ديناميك را نام برد. در اين رشته زمينه اشتغال و بازاركار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصيل براي دانشجويان محسوس و قابل لمس است.

ب – گرايش مكانيك در حرارت و سيالات

اين رشته در به كاربردن علوم و تكنولوژي مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سيستمهايي كه اساس كار آنها مبتني بر تبديل انرژي ، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان كارآيي لازم را مي دهد و آنها را جهت فعاليت در صنايع مختلف مكانيك در رشته حرارت و سيالات (نظير مولدهاي حرارتي، انتقال سيال نيروگاههاي آبي، موتورهاي احتراقي و ... ) آماده مي سازد. فارغ التحصيلان اين دوره قادر به طراحي و محاسبه اجزا و سيستمها در بخشهاي عمده اي از صنايع نظير صنايع خودروسازي ، نيروگاههاي حرارتي و آبي، صنايع غذايي، نفت، ذوب فلزات و غيره هستند.

فارغ التحصيلان اين دوره مي توانند تا مقطع كارشناسي ارشد و دكتري در داخل يا خارج از كشور ادامه تحصيل دهند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي و فيزيك تسلط داشته و با يك زبان خارجي آشنا باشند. دروس اين رشته شامل مطالبي در زمينه هاي حرارت و سيالات ، مي باشد.

نظر دانشجويان: با توجه به اينكه اصولا تحصيلات دانشگاهي به خصوص در زمينه هاي مهندسي نياز صد در صد به علاقه مندي داوطلب دارد، بنابراين عدم داشتن علاقه و همچنين عدم تقويت دروس اساسي و پايه اي در بخش مكانيك مانند رياضي، فيزيك – مكانيك ، شيمي ، رسم فني (تجسم بالا داشتن) و هوش نسبتا خوب و عدم روحيه تجزيه و تحليل در مسائل باعث دلسردي و از دست دادن انگيزه تحصيل و ركورد شديد در تحصيلات خواهد شد.

ج - گرايش ساخت و توليد

هدف تربيت كارشناساني است كه با به كاربردن تكنولوژي مربوط به ابزارسازي، ريخته گري ، جوشكاري، فرم دادن فلزات ، طرح كارگاه يا كارخانه هاي توليدي آماده كار در زمينه ساخت و توليد ماشين آلات صنايع (كشاورزي ، نظامي، ماشين سازي، ابزارسازي ، خودروسازي و ... ) باشند. فارغ التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در صنايعي مانند ماشين سازي، ابزارسازي، خودروسازي ، صنايع كشاورزي، صنايع هوايي و تسليحاتي به ساخت و توليدي ماشين آلات، طراحي كارگاه و يا كارخانه توليدي بپردازند و نظارت و بهره برداري و اجراي صحيح طرحها را عهده دار شوند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي، فيزيك و مكانيك از آگاهي كافي برخوردار باشند. دروس اين دروه شامل مطالبي در مورد نحوه توليد، طراحي قالبهاي پرس، طراحي قيد و بندها، كار و برنامه ريزي با ماشينهاي اتوماتيك، اصول كلي و نحوه كار با ماشينهاي دستي و تعمير و نصب تمام سرويسهاي صنعتي مي باشد و درصد نسبتا بالايي از آنها به صورت عملي ارائه مي گردد. داوطلب بايد سالم باشد تا بتواند كارهاي كارگاهي را به خوبي انجام دهد و استعداد كارهاي فني را داشته باشد. با توجه به خودكفايي صنايع كشور اين رشته داراي بازار كار خوبي است.

مهندسي مكانيك

 

مهندسي مكانيك در ايران

دانشكده مهندسي مكانيك از جمله اولين واحدهائي است كه در سال 1336 هجري شمسي و همزمان با تأسيس دانشكده پلي تكنيك تهران فعاليتهاي آموزشي خود را آغاز نموده است. در سال 1340 نخستين دانش آموختگان آن موفق به اخذ گواهينامه كارشناسي ارشد پيوسته در رشتة مهندسي مكانيك شدند.

در شروع آموزش اين مهندسي در ايران ، مهندسي مكانيك با برق يكي بود و «الكترومكانيك» ناميده مي‌شد. اما اين دو رشته حدود 40 سال پيش از هم جدا شدند و به مرور رشته‌هاي ديگري مانند مهندسي شيمي و مواد نيز از مهندسي مكانيك جدا شد و مهندسي مكانيك به عنوان رشته مهندسي مكانيك عمومي ارايه گرديد. ولي با پيشرفت صنعت و نياز صنايع به تخصص‌هاي مختلف در اين زمينه، از مهندسي مكانيك عمومي دو گرايش «طراحي جامدات» و «حرارت و سيالات» و بعد از آن «ساخت و توليد» بيرون آمد و بالاخره بايد به مهندسي دريا اشاره كرد كه هنوز در دانشگاه صنعتي شريف به عنوان يكي از گرايشهاي مهندسي مكانيك ارايه مي‌شود.

 

<< مطالب جدیدتر    ........   مطالب قدیمی‌تر >>
پيوندهادر كل اينترنت
در اين سايت
میان صفحات فارسی

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک